Za parcelu o výměře 1 445 metrů čtverečních, která je klíčová pro chystanou stavbu obchodního centra s hypermarketem Interspar, investor radnici zaplatí 1 878 500 korun. Záměr výstavby kritizují nejvíce ústečtí Zelení. Ale nejenom oni. Pod petici Ne! hypermarketům v centru Ústí už se jim podepsalo přes 2 200 Ústečanů.

Mimo jiné jim také vadí, že obchodnímu centru bude muset ustoupit 25 stávajících domů. Některé, jak argumentuje město i centrální obvod, jsou skutečně zdevastované. Ale více než polovina z nich už byla anebo je rekonstruována.

Na akci Den s deníkem 13. dubna na Lidickém náměstí primátor Jan Kubata slíbil, že investora vyzve k veřejné prezentaci jeho záměru. „Když už nejste ochotni prodej zamítnout, tak jej alespoň odložte, dokud prezentace neproběhne,“ žádal včera kolegy zastupitel Karel Nepraš (SZ).

Vysloužil si za to osočení od Miloslava Stareckého (ODS): „Kde jste byl, když jsme schvalovali záměr tohoto prodeje?! Tenkrát jste se měl ozvat, teď už je to scestné,“ tvrdil. Vzápětí, po upozornění, že záměr schvalovala rada, nikoli zastupitelstvo, se Neprašovi ale musel omluvit.

Veselí jedněch a nevěřícný údiv druhých vzbudil příspěvek Františka Nesvadby (ODS) na téma prospěšnosti hypermarketů. Podle něj šetří i životní prostředí tím, že motorizovaní zákazníci nemusí popojíždět od jednoho obchodu k druhému, protože vše nakoupí pod jednou střechou.

A dodal, že pokud proti stavbě není masivní společenský odpor, tak by tomu zastupitelstvo bránit nemělo. Tím nadzvedl v publiku přítomného předsedu ústecké SZ Dušana Osleje. „Pro vás asi přes 2 200 Ústečanů není nic,“ zlobil se. A nespokojil se ani s vysvětlením vedení obvodu, že investor ulici U České besedy nezruší, že zůstane průchozí i průjezdná. „Tři metry vysoký tunel, byť průchozí a průjezdný, pro mě není žádná ulice,“ oponoval Oslej.

Přesto pro schválení prodeje nakonec bylo 16 převážně koaličních zastupitelů (ODS, ČSSD, AÚ), zatímco proti bylo nebo se hlasování zdrželo jen 7, většinou opozičních členů (SZ, KSČM, SZSP).

Hlasujte v anketě vpravo!