V úterý krátce po 20. hodině dálniční policie asi na půl hodiny uzavřela v obou směrech dopravu, aby pracovníci Střediska správy a údržby dálnic v Řehlovicích mohli nainstalovat dopravní značení a navést motoristy do levého dálničního tubusu.

„Jde o křest ohněm. Nemáme příliš zkušeností s tak náročnou očistou. Uvidíme, jak to půjde,“ řekl krátce po úterní dvacáté hodině šéf dálničářů Petr Zajíc.
Čištění stěn tunelu Libouchec večer zkomplikoval průjezd nadměrného nákladu, který by se nevešel do levého tubusu, který policie po dobu očisty zobousměrnila.

„Proto musel nadměrný náklad projet uzavřenou levou částí tubusu a to si vyžádalo zpoždění v zahájení očisty,“ vysvětlil časový skluz dálničář Zajíc.

V rámci plánovaného čištění tunelů si v praxi vyzkoušeli zásah i profesionální hasiči. A to i pomocí dýmovnice, kterou testovali, jak rychle odsají ventilátory v tunelu zplodiny a kouř v případě nehody. Teprve pak mohla do akce nastoupit technika údržby dálnice. Kropící vozidlo a za ním mobilní maxikartáč do tunelu najely po jednadvacáté hodině.

„Použili jsme speciální mobilní kartáč s ekologicky odbouratelným přípravkem, kterým jsme umývali zanesené stěny tunelu. Vedle stěn jsme očistili i silnici a kanalizaci tunelu. V rámci čištění jsme nezapomněli ani na kamery,“ řekl Zajíc.

První den čištění se v tunelu Libouchec, dlouhém asi 620 metrů, vystřídalo přibližně dvacet silničářů. Četě údržby se podařilo tunel vyčistit po třetí hodině ranní. V těchto dnech očistou prochází i nejdelší tunel v republice, Panenská. Ten by měl být hotový už během dneška. Náklady na první očistu spolykají asi 300 tisíc korun. Levá část tunelů přijde na řadu příští měsíc.