VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolchemie odstraňuje rtuť

ÚSTÍ NAD LABEM - Až osm tun zeminy a stavební sutě kontaminované rtutí za hodinu. To je rychlost, jakou dekontaminační jednotka společnosti Geosan Group zbavuje areál ústecké Spolchemie staré ekologické zátěže.

27.4.2007
SDÍLEJ:

Chemička čistí zeminu od rtutiFoto: DENÍK/Janni Vorlíček

Ta téměř sto let používala rtuť především při elektrolytické výrobě hydroxidů amalgámovým způsobem. Rtuť je pro zdraví nebezpečná, jelikož vytváří poměrně toxickou koncentraci svých par.

„Když se v nich člověk často pohybuje, důsledkem vdechování je otrava nevyhnutelná. Chronická otrava se projevuje poruchami centrální nervové soustavy, ledvin, a dalšími závažnými nemocemi. Obyvatelé města se ale nemusí ničeho bát. K bezprostřednímu ohrožení by došlo pouze v přímém kontaktu se rtutí. Kontaminovaná země ve Spolchemii se nikam nerozšiřovala a co vím, tak pod Spolchemií nejsou ani žádné spodní vody,“ informoval krajský hygienik Josef Trmal.

V současné době tento zastaralý způsob výroby mění Spolchemie na moderní membránovou elektrolýzu, která už rtuť nepotřebuje. „Dnes je při výrobě únik rtuti do výsledného produktu a okolí asi 34 kilogramy ročně. Dříve to byly tuny,“ vysvětluje důvod znečištění podloží pod některými provozy Spolchemie vedoucí střediska Závodu ekologických služeb Geosan Group Milan Nevěřil.

Přímo v areálu Spolchemie tak vyrostla dekontaminační linka, která po ročním zkušebním provozu přechází v plný nepřetržitý provoz. Linka využívá technologii nepřímé termické desorpce. „Její princip je obdobný s destilací. Rtutí znečištěný materiál se postupně ohřívá na teplotu okolo 270°C. Jde o nepřímý ohřev, nikoliv o spalování. Rtuť se odpařuje a následně kondenzuje. Skladuje a odváží se v ocelových lahvích,“ říká Nevěřil.

Rtuť už se v dnešní době nesmí nikde v Evropě těžit a technologie výroby, při kterých se používá, jsou zastaralé a odchází se od nich. Proto je výkupní cena dříve strategické suroviny jen 5 korun za kilogram. „Přečištěná zemina se vrací na původní vytěžené místo, přebytek putuje na skládku,“ dodává Nevěřil. Těžba kontaminované země a bouraných budov, které ustupují modernější výrobě, se děje přes den. Proto by neměl provoz linky obyvatele města nijak rušit hlukem.

„Kromě zplodin z hoření zemního plynu z linky prakticky žádné exhalace neodcházejí, protože veškeré odpadní plyny z technologie procházejí účinnými uhlíkovými filtry,“ řekl výrobní ředitel společnosti Jiří Šalda. Do roku 2015 by se mělo touto linkou vyčistit od rtuti 300 tisíc tun zeminy výhradně z areálu ústecké Spolchemie. Vytěžená zemina se u linky nárazově skladuje, aby mohla pracovat 24 hodin denně.

Obsluhují ji ve třech směnách vždy tři zaměstnanci. „Všichni mají zvýšený zdravotní dohled, individuální ochranné pomůcky a pracují v respiračních maskách. I vzduch do kabin nakládacích bagrů prochází uhlíkovým filtrem,“ sdělila mluvčí Geosan Group Vlasta Končelová.

Odstranění letité ekologické zátěže zajišťuje Ministerstvo financí ČR. Náklady se pohybují okolo 1,4 miliardy korun.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Rottenbornovi vedou kurzy pro mládež i dospělé v Ústí a v Děčíně.

Mistři parketu: Česká taneční jsou světovým fenoménem

Kontroverzní stavba v Růžové by měla být hotová na jaře.
11

FOTO: Kontroverzní vyhlídková věž v Růžové rozděluje společnost

Lidé netuší, jaké jsou zásady první pomoci, říká záchranář horské služby

Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Jaké jsou nejčastější zimní úrazy na horrách? Používají lyžaři ochranné přilby? Na tyto a další otázky se redaktorka Deníku zeptala Petra Hakla, který pracuje jako terénní záchranář Horské služby v Harrachově. 

Jez na Labi je blíž výstavbě

Povodí Labe - Vláda přijala koncepci vodní dopravy, která počítá s plavebním stupněm v Děčíně.

Tolik nerostů pohromadě v Ústí už asi neuvidíte, říká geoložka Zuzana Vařilová

Ústí nad Labem /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Až do 25. března lze navštívit expozici Minerály Českého středohoří v ústeckém muzeu. Podle kurátorky výstavy Zuzany Vařilové jsou k vidění ukázky vzácných minerálů z lokalit, které dnes již neexistují, ale i nejčerstvější nálezy. 

FOTO, ANKETA: Senioři chtějí cestovat po Ústeckém kraji zadarmo

Ústecký kraj - Neplatit jízdné ve vlaku, autobusu a současně také v městské hromadné dopravě by chtěli důchodci na severu Čech. Nápad rady seniorů by přišel kraj zhruba na 100 milionů ročně. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>