„Rekonstrukce objektu z konce 70. let minulého století trvala od konce roku 2005 a stála 160,5 milionu korun,“ řekl při jeho včerejším slavnostním otevření Tomáš Indra, ředitel MN. Na financování se vedle nemocnice podílel i její zřizovatel, Ústecký kraj.
Hejtman Jiří Šulc se netajil, že mu po dokončení poslední investice v nemocničním areálu spadl kámen ze srdce. „Nebylo snadné dotáhnout dostavbu do konce,“ přiznal. A řekl, že Ústí teď má podmínky pro nejšpičkovější medicínu.
„Masarykova nemocnice se stala vlajkovou lodí zdravotnictví našeho kraje,“ dodal. To potvrdil i senátor a oční lékař Pavel Sušický. „Projeli jsme celý kraj, abychom zmapovali stav zdejších nemocnic. S Ústím se nemůže srovnávat žádná,“ ujistil.
Za šperk infekčního pavilonu Indra označil supermoderní technikou vybavenou jednotku intenzivní péče. Souhlasí s tím rovněž primář infekčního oddělení MN Pavel Dlouhý. „Rok a půl jsme strávili v provizorních podmínkách, ale stálo to za to,“ uvedl. I on si nejvíce pochvaluje JIP s kapacitou 15 lůžek, o 6 lůžek větší než dosavadní.
„Je určena pro nemocné s nejzávažnějšími stavy, jako jsou například meningokokové infekce, klíšťové encefalitidy s obrnami nebo infekční žloutenky se selháním jater, kterých, bohužel, přibývá,“ sdělil Dlouhý.
První pacienty nový infekční pavilon, kde jedno z pěti pater bude sloužit kožnímu oddělení, přijme na začátku června, protože je třeba jej ještě dovybavit.
Nejen lékaři a ostatní personál tu budou mít o mnoho komfortnější zázemí. Také pacienty čekají moderně zařízené jedno až dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. A návštěvy už v případech, kdy pacienti budou trpět onemocněním nepřenosným běžným kontaktem, je budou moci navštěvovat v pokojích, kam se dostanou přímo z ochozu.