Podle starosty Libouchce Jiřího Štěrby je silnice číslo 13 hlavní tepnou mezi Libercem a Karlovými Vary, proto jí nová dálnice příliš neulehčila. Mnoho řidičů přijíždějících z Německa přes hraniční přechod Hřensko nebo od Liberce jede přes Děčín a směřují na Prahu. V Děčíně hledají podle Štěrby ukazatele pro nejrychlejší cestu do našeho hlavního města. Špatné značení směru nájezdu na dálnici D8 na Prahu prý svede řidiče na silnici Děčín-Chlumec.

„Šoféři se potom nestačí divit. Značení je vede po drobných silničkách u Tisé a Petrovic, které svými těžkými auty ničí. Nešťastní jsou řidiči i místní obyvatelé,“ řekl Štěrba. Kvůli hustému provozu sepsali obyvatelé Libouchce petici, kde si například stěžují na hlučnost, prašnost či vibrace. To by podle nich vyřešilo vybudování obchvatu. „Ten podporuje i starosta nedalekého Velkého Chvojna Václav Svoboda. „Silnice se naší obce přímo nedotýká, ale víme o problémech, které jsou s ní spojeny, proto obchvat také podporujeme,“ řekl Svoboda.

Za prozatímní řešení považují signatáři petice zlepšení silničního značení a snaha vést dopravu z Děčína podél Labe přes Ústí do Lovosic a dále po dálnici do Prahy. Petici předali senátoru Pavlu Sušickému, který ji poskytl Petičnímu výboru Senátu. Sušický řekl, že o problému vede intenzivní jednání.

Vyžádal si písemná stanoviska hygieniků, kteří u silnice měřili možná překročení hygienických limitů, policie, která má ohodnotit situaci a dále jednal se zástupci Ředitelství silnic a dálnic. Po jejich úřadu v Chomutově si vyžádal statistiky provozu na problémové silnici.

„Jediné řešení se zdá obchvat dotčených obcí a maximální snaha urychlit jeho výstavbu,“ uvedl Sušický.

Obce sice mají vyřešeny územní plány, ale každá z nich má více variant vedení obchvatu. Třeba Děčín má podle Sušického pět způsobů jeho trasy. I v Libouchci a Jílovém je prý možností více.

„Dohady mezi obyvateli způsobují velké průtahy. Měli by se spolu rychle dohodnout,“ dodal Sušický. Když bude společně vytvořena jedna trasa obchvatu, peníze na výstavbu by podle něj neměly být problém. „V nejbližších dnech se asi nic nezmění, snad výhledově,“ nezáří příliš optimismem Štěrba.

Dočasné řešení špatné situace není jednoduché. „Když se doprava svede na Ústí a Lovosice, budu za chvíli řešit i petici obyvatel Ústí nad Labem,“ dokreslil složitost dopravního problému senátor Sušický.