Biskupství litoměřické, vlastník objektu, jej nejdříve nabídlo Ústí, a to za 3,2 milionu korun. To ale o koupi zájem nemělo, vyhovoval mu nájemní vztah. Tím spíše, že se mu loni podařilo vyjednat velmi výhodný roční nájem ve výši 100 tisíc korun. Původně církev požadovala 800 tisíc korun.

Vzápětí ale biskupství nabídlo budovu k prodeji prostřednictvím realitní kanceláře s nabídkovou cenou 5 milionů korun. Zájem projevila obec Velké Březno.

Starosta Miroslav Moucha to potvrdil. „O nabídce jsme se dozvěděli náhodně před několika dny, takže o transakci teprve jednáme. Objekt jsme ještě nekoupili, jen zablokovali. O věci ještě nechci mluvit, je to předčasné,“ řekl včera starosta s tím, že domov pro seniory v žádném případě poškodit nechtějí.

Náměstek ústeckého primátora Arno Fišera potvrdil, že už s vedením Velkého Března na toto téma jednal. „Předběžná dohoda je taková, že by nás tam ještě dva roky nechali v nájmu a my bychom mezitím našli jiné prostory,“ řekl. O případné budoucí výši nájemného podle něj zatím nejednali.

Většina budov a pozemků v areálu velkobřezenského domova pro seniory je ve vlastnictví Ústí, jež je zřizovatelem tohoto zařízení.

Výjimkou je vstupní budova, v níž je umístěna kuchyň, sklady a kanceláře.

„Kanceláře bychom mohli přestěhovat do dnešní počítačové učebny a kuchyň případně postavit v areálu na našich pozemcích novou,“ poznamenal Fišera.

Hlavním důvodem, proč město nechtělo od církve památkově chráněný objekt koupit, je jeho špatný technický stav. Hlavně střecha potřebuje generální opravu.

Již před několika roky si ústecký magistrát nechal zpracovat posudek, podle nějž by kompletní rekonstrukce přišla přes 23 milionů korun. Ale i v případě jen těch opravdu nejnutnějších oprav by bylo třeba počítat s více než 10 miliony korun.

To se městu nechtělo investovat mimo jiné i proto, že areál velkobřezenského domova je mimo katastr Ústí. Jednou ze zvažovaných variant proto bylo i postavit zařízení nové přímo ve městě.

Klientů domova, jenž se specializuje na postižené různými demencemi, se majetkoprávní záležitost nijak nedotýkají. „Věříme, že se město postará, ať tak, či onak,“ řekla již dříve ředitelka Miloslava Stavělová.