Panelák původně patřil Spolchemii, zdejší byty obývali její zaměstnanci.

Problémy tu začaly, když chemička převedla podnikové byty na svoji dceřinou společnost Spobyt, kterou v roce 2000 prodala firmě Czech Property Investments.

Spobyt se podle nájemníků stará pouze o to, aby mu plynul z bytů zisk a podmínky obyvatel ho nezajímají.

„Mnohokrát jsme firmu upozorňovali na zoufalé soužití s narkomany bydlícími ve třetím patře. Dnem i nocí se sem za nimi stahují podobná individua, v domě dělají rámus a nepořádek. Jejich známí okupují sklepní prostory, kde přespávají. Několikrát je odtud vyhazovala i městská policie, ale jakmile odjela, přišli zase zpátky. A Spobyt je k našim stížnostem hluchý,“ zlobí se obyvatelé domu.

Stejnou zkušenost učinil i Ústecký deník. Na dotaz, jak pomohou slušným nájemníkům zaslaný na mailovou adresu společnosti minulý pátek, odpověď do včerejšího podvečera nedorazila.

Nájemníci informovali o svém problému i radnici na Severní Terase. Starosta Jiří Brodský ale uvedl, že jim těžko může pomoci někdo jiný než vlastník domu.

„My jsme naše domy neprodávali v celku, ale po bytech, většinou si je koupili jejich nájemníci. A musím říci, že v takto privatizovaných objektech podobné stížnosti nezaznamenáváme. A to ani tam, kde dříve problémy tohoto druhu měli. Ukazuje se, že jednotlivá společenství vlastníků jsou schopna si rychle zjednat pořádek,“ uvedl Brodský.

Minulý týden podle jedné z nájemnic pracovníci Spobytu v domě Pod Parkem byli, ale zatím vše zůstává při starém.

„Hlavně starší ženy, které tady bydlí samy, se bojí. Těm, co sem táhnou za zdejšími feťáky, je všechno jedno. Mně například nedávno, když jsem šla se psem a nechtěla je pustit, vyhrožovali, pak nakopli psa a vytrhli mi klíče, aby se dostali dovnitř,“ ličila nepříjemný zážitek jedna z obyvatelek.

„My ty, co tam nemají co dělat, můžeme maximálně vykázat. Vystěhovat problémové obyvatele ale musí majitel,“ tvrdí i Pavel Bakule, ředitel městské policie.