VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Družba má finanční potíže

ÚSTÍ NAD LABEM - Mezi členskou veřejnost bytového družstva Družba se rozšířily zvěsti hovořící o vysoké zadluženosti této organizace. Družba tyto pověsti odmítá, hospodaření družstva ale zcela bez potíží není.

11.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Vlček

Špatný výpočet daně

Za finančními kauzami se podle interního zpravodajského listu Družby nazvaného Družstevník skrývá několik pochybení.

Prvním problémem je rozdíl ve výpočtu daně za účetní období let 2001 až 2003, ve výši zhruba jedenáct milionů. Tento rozdíl zjistil Finanční úřad při kontrole. „Rozdíl byl ovšem ihned uhrazen. Na penále, vyměřené zhruba ve stejné výši byla podána žádost o posečkání, které bylo vyhověno do třicátého června 2007,“ píše se v Družstevníku.

Proti výměrům bylo podáno družstvem odvolání k Finančnímu ředitelství v Ústí nad Labem. Bylo odmítnuto a proto se Družba odvolala ke Krajskému soudu. „Řízení ale bylo přerušeno pro podání mimořádného opravného prostředku. Tím byla žádost o přezkum výpočtu daně z příjmu právnických osob,“ uvedl Miroslav Machala, vedoucí organizačně právního úseku.

Nedodané dokumenty

V další kauze Družba jako investor opomněla zaslat závěrečné vyhodnocení odstraňování vad panelových domů, na něž čerpalo státní dotace. Odeslalo pouze takzvaný výkaz realizace akce. Za zpracování byl odpovědný ekonomický a technický úsek zprávy družstva. „Na základě těchto zjištění bylo Finančním úřadem rozhodnuto o vrácení poskytnutých finančních prostředků na vady panelových domů,“ je napsáno dál v Družstevníku.

Částka, jíž mělo družstvo vrátit, přesahovala 39, 5 milionu a vyměřené penále 24, 7 milionu korun. „Opět jsme podali žádost o posečkání, vyhověno bylo do 30. června 2007. Zároveň jsme podali žádost na ministersvo financí o prominutí,“ vysvětlil Machala.

Ministerstvo financí družstvu částečně vyhovělo a celkovou částku snížilo na 5, 5 milionu korun. „V současnosti podnikáme další kroky ke snížení částky,“ pověděl Machala.

Nepřiznaná daň

Poslední kauzou, o níž se ve zpravodaji Družstevníku Machala zmiňuje, je zjištění, že družstvo nepředkládalo daňové přiznání, a tím neplatilo silniční daň. Vedení družstva tedy nechalo daňové přiznání za období 2001 až 2005 dodatečně zpracovat a daň uhradilo. Penále, vyměřené úřadem za nezaplacenou daň v případě tohoto pochybení dosáhlo skoro 42 tisíc korun. To bylo také zaplaceno.

Oddělené finance družstva

Podle Machaly se členové družstva i vlastníci bytů, kteří členové Družby nejsou, prý nemusejí obávat o své byty ani peníze, jež platí za jejich užívání.
„Tyto peníze jsou vedeny na účtu bytového hospodářství a jsou přísně zúčtovatelné na každý byt. Finance, o nichž se ve všech třech kauzách hovoří, jsou na účtu ostatního nebytového hospodaření,“ řekl.

Trestní oznámení

Machala dál uvedl, že na družstevních obvodových konferencích a na shromáždění delegátů, které je nejvyšším orgánem družstva, padaly návrhy na trestní oznámení.

„Zjistili jsme ale, že oznámení bylo podáno jedním z delegátů již 6. září 2006, tedy tři měsíce před konáním shromáždění delegátů,“ řekl a dodal, že Družba rozhodně nekrachuje a ani nepůjde do konkurzu.

„Bylo by to jistě dobré sousto, protože družstevní majetek movitý i nemovitý dosahuje zhruba jedné miliardy korun. Dál se k samotným kauzám nemůžu vyjádřit, protože ještě nejsou ukončeny,“ vysvětloval Machala.

Připomínky družstevníků

Vilemína Filipová, jedna z členek družstva, ovšem říká, že Machala okolo sebe jen čeří vodu. „Můj manžel podal podnět na státní zastupitelství k prošetření hospodaření družstva, protože na svůj dotaz k tomu dostal odmítavou odpověď.“ Podle ní je velmi špatné, jak vedení s penězmi nakládá a mělo by zároveň být vyměněno i představenstvo družstva.

Další družstevník Václav Strnad říká, že vedení družstva zamlčuje pravdu. „Finanční ředitelství družstvu vyměřilo penále ve výši asi 9, 5 milionu korun. Vedení se proti tomu odvolalo k ministerstvu financí. To odvolání zamítlo, vím to už od minulého týdne, ale pochybuji, že se to ostatní jinak dozví. Podal jsem také trestní oznámení,“ dodal Strnad.

Podle Machaly však ministerstvo pouze nepovolilo jen mimořádný opravný prostředek, kterým byl přezkum výpočtu daně. „Tam se o žádných finančních částkách nehovoří.“

11.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zdvihacích a 24 000 Kč

Obsluha zdvihacích a skladovacích zařízení Řidič zdvihacích zařízení - dispečer. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: obsluha překladače., Požadujeme: vyučení, ŘP skup. C nebo T, v případě skup. B praxe 5 let, samostatnost, flexibilita., Nabízíme: stravenky, týden dovolené navíc, roční finanční bonusy, odborné zaškolení, zázemí a stabilitu velké společnosti, nástup ihned nebo dohodou., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.

Kultura a sport - Kultura a sport Odborní pracovníci 19 730 Kč

Odborní pracovníci v oblasti umění a kultury jinde neuvedení Pracovník vztahů k veřejnosti, redaktor - správce NKP kostel sv. Floriána Krásné Březno. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 32170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Podmokelská č.p. 1/15, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Požadavky: organizační a komunikační schopnosti, stylistické dovednosti a dobrá znalost českého pravopisu, velmi dobrá znalost práce na PC, tj. plná kompetence pro MS Office, software pro sazbu (Adobe InDesign), grafiku (Adobe Illustrator, Adobe Photoshop); trestní bezúhonnost, samostatnost, pečlivost, osobní zodpovědnost, schopnost samostatných edukačních aktivit a prezentace NPU, aktivní znalost alespoň jednoho světového jazyka (slovem i písmem); , Výhodou: orientace a praxe v mediálním prostředí, orientace v problematice památkové péče, pedagogická praxe, ŘP skupiny B., Nabízíme: stabilitu státní příspěvkové organizace, 5 týdnů dovolené, pružnou pracovní dobu, příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv a příjemné pracovní prostředí, volné vstupy na památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu, služební telefon a výhodné tarify pro rodinné příslušníky, možnost dílčího odborného rozvoje., , Výběr bude proveden na základě VŘ: Přihlášku s přílohami (přihláška=motivační dopis, strukturovaný profesní životopis, výpis z RT ne starší než 3 měsíce, ověřený doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání) zaslat elektronicky na adresu holeckova.dana@npu.cz, poštou nebo osobně v zalepené obálce s označením: "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - PR PRACOVNÍK-NEOTVÍRAT!" na adresu sídla NPÚ, ÚOP v ÚL (Podmokelská 1/15, 400 07 Ústí n.L.) nejpozději do 24.8.2018 do 10:00 hodin.. Pracoviště: Národní památkový ústav - úl, Podmokelská, č.p. 1, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Daniel Vágner, +420 778 403 915,472 704 843.

Management - Management Vedoucí 15 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblastech příbuzných obchodu a marketingu Ředitel/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Na Stráni č.p. 570/24, Klíše, Ústí nad Labem., Náplň práce: řízení obchodu s Filipínami., Požadujeme: ŘP skup. B, znalost angličtiny a filipínštiny., Kontakt: zájemci mohou zasílat své životopisy na uvedený e-mail.. Pracoviště: Jenys company s.r.o. - úl, Na Stráni, č.p. 570, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Veronika Kalinová, +420 778 705 532.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 40 000 Kč

Dopravní dispečeři Vedoucí dispečinku mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Na Luhách č.p. 3420/12, Ústí nad Labem., Náplň práce, - vedení a motivace kolektivu dispečerů, - kontrola vytíženosti vozidel, - kontrola ekonomiky přeprav, - vytěžování vozidel po EU, plánování tras, - týdenní a měsíční reporty vedení, - zpracování a zadávání objednávek, převážně v NJ, do spedičního systému, - písemná, či telefonická komunikace se zákazníky, také převážně v NJ, - zadávání přepravních dispozic řidičům a komunikace s nimi, - každodenní kontakt s přiděleným zákazníkem společnosti (využití NJ, AJ), Požadavky, - ukončené minimálně středoškolské vzdělání v oboru, - minimální praxe v dopravě 5 roky podmínkou, - praxe s vedením kolektivu na vedoucí pozici podmínkou, - znalost německého, nebo anglického jazyka slovem i písmem na dobré komunikativní úrovni podmínkou, - schopnost vést kolektiv, komunikace s klienty, zkušenost komunikace s řidiči, - pohotovost, rozhodnost, samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, - časová flexibilita, odolnost vůči stresu, - schopnost práce v kolektivu (open space), - uživatelská znalost práce na PC (MS Office), - trestní bezúhonnost, Nabízíme, - nástupní mzda od 40.000 Kč, individuální dohoda možná dle dosaženého vzdělání a délky praxe v oboru, - služební telefon, firemní tarify mobilního operátora pro soukromé účely, stravenky, teplé a studené nápoje, Kontakt, - zájemci se mohou hlásit na e-mail.. Pracoviště: Kareka, spol. s r.o., Na Luhách, č.p. 1254, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: David Kovařík, +420 602 118 385.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Brné (v červenočerném) porazili doma v 1. kole krajského přeboru fotbalistů Dobroměřice 2:1. Foto: Deník/Rudolf Hoffmann
16

FOTO: Brná na úvod sezony bere tři body. Závěr s Dobroměřicemi byl ale divoký

Nadměrný náklad. Ilustrační foto

Přes Velemín a Bystřany projede souprava s nadměrným nákladem do Trmic

Miminka v Masarykově nemocnici ohlídají nové monitory dechu od Nadace Křižovatka

Ústí nad Labem - Padesát šest nových monitorů dechu v celkové hodnotě 112 tisíc korun  od ředitelky Nadace Křižovatka Štěpánky Pokorníkové získala Krajská zdravotní, a. s., pro svá dětská zdravotnická pracoviště v děčínské, ústecké a chomutovské nemocnici. 

Bídná úroda: bude méně máku i obilí, řepka si polepší

Severní Čechy - Letošní úroda bude nižší než pětiletý i desetiletý průměr. Hlavním viníkem je již druhým rokem trvající sucho. Ze základních plodin se sklidí výrazně více pouze řepky. 

Motorkář se při bouračce těžce zranil, zasahovat musel vrtulník

Těchlovice - K vážné dopravní nehodě došlo v úterý krátce před půl druhou odpoledne u Těchlovic.

AKTUALIZOVÁNO

V Chomutově se s vojenskými poctami rozloučili s vojákem, který padl na misi

Chomutov /FOTOGALERIE/ - „Martine, v našich srdcích zůstaneš navždy jako hrdina,“ zaznělo od blízkých přátel při posledním rozloučení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT