Výběrové řízení na základě odvolání hned tří neúspěšných firem šetří Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Potvrdil to včera náměstek primátora Jan Řeřicha.

Město Ústí si podle něj stojí za tím, že soutěž proběhla podle regulí. Vítěze potvrdilo, dokonce jednomyslně, městské zastupitelstvo. A to přesto, že nabídka firmy SDP–Kovo byla nejdražší. Právě v tom může být zádrhel.

Město ale už předem deklarovalo, že více než cena bude rozhodující provedení stěn. Proto také součástí výběrového řízení byla prezentace nabídek zúčastněných firem přímo na nábřeží. „Kladli jsme důraz na to, aby montáž byla co nejjednodušší a nejrychlejší, abychom při hrozících záplavách stihli včas reagovat,“ vysvětlil Řeřicha.

Mobilní stěny budou v případě potřeby namontovány na pevnou hráz, kterou má na Střekovském nábřeží do konce roku vybudovat Povodí Labe.

Místní obyvatelé jsou však znepokojeni, že se zde dosud nic neděje. Přitom třeba lavičky, které by ještě mohli využívat, odtud už zmizely.

Starosta Střekova Vlastimil Žáček uvedl, že probíhají přípravné práce. Ale připustil, že spor kolem mobilních stěn může zdržet i hráz, protože obě protipovodňová opatření vyžadují součinnost.

„Zatím nelze nic dělat, čekáme na verdikt antimonopolního úřadu,“ řekl Žáček. Dodal, že z tohoto důvodu prozatím pozastavil další plánovaná omezení jako uzavření části cyklostezky nebo zákaz parkování na nábřeží.

Řeřicha poznamenal, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže si již od města vyžádal dokumenty kolem výběrového řízení a město je obratem předalo.

„Primátor Jan Kubata požádal o rychlé vyřešení případu, protože jde o akci velmi důležitou pro mnoho lidí ze Střekova,“ dodal.