Pro všechny skupiny cizinců je velmi těžké zajistit si praktického lékaře, který bude ochotný je přijmout. Často bývají odmítáni s odůvodněním, že již je v ordinaci plný stav a další pacienty nepřijímá.

Sehnat lékaře bývá mnohdy problematické i u českých občanů, ale u cizinců je tento problém mnohem častější a obtížnější. Právník poradny pro integraci Libor Kučera potvrdil, že v některých případech by se skutečně dalo hovořit o diskriminaci.

Jedním z dalších častých důvodů, proč jsou v ordinacích odmítáni, je neinformovanost lékařů. Ti například neví, zda má pacient uzavřené smluvní pojištění u některé z našich pojišťoven nebo že jde o azylanta. Někdy i samotný pacient neupozorní na to, že je azylantem a lékař ze strachu, kdo mu zdravotní péči bude hradit, cizince odmítne.

Při shánění lékařské péče se ale mohou obrátit na poradnu pro integraci, která je připravena v takové situaci pomoci. Pracovníci poradny kontaktují praktického lékaře a vysvětlí mu, jak to s konkrétním člověkem je a jakým způsobem je mu hrazena zdravotní péče.

„Při hledání lékaře pro azylanty býváme úspěšnější, než když ho hledají sami. Většinou se nám to podaří hned napoprvé,“ řekla pracovnice ústecké poradny pro integraci Michaela Tassanyiová. Dále uvedla, že není nejspíš největší problém v tom, že jde o cizince, ale v tom, že se lékař bojí o financování péče. A také figuruje fakt, že ordinace bývají často opravdu plné.

V případě, že lékař odmítne klienta přijmout, musí mu ze zákona dát písemné potvrzení, na základě kterého potom může pacient vyžadovat přidělení ošetřujícího lékaře od své zdravotní pojišťovny.

Podle posledních statistik Českého statistického úřadu je v Ústeckém kraji asi 22 tisíc cizinců a v Ústí nad Labem bezmála 4 tisíce. ? (es)