První práce poté, co objekty před čtyřmi lety koupil od ústecké obvodní centrální radnice, byly zároveň i poslední. Od té doby až do nedávna o sobě kontroverzní děčínský podnikatel nedal v Ústí vědět.

Není jediný, své záměry s touto kdysi malebnou předlickou ulicí vzdalo už několik zájemců. Radnice dokonce zvažovala vybydlené domy srovnat se zemí. Nakonec je prodala Horskymu, všech 18 za 400 tisíc korun. Ten sliboval, že je přebuduje na malometrážní byty s občanskou vybaveností pro mladé rodiny. „S pracemi začnu ještě letos,“ ujišťoval podnikatel při podpisu kupní smlouvy.

Později už se k nesplněnému slibu nevyjadřoval. Ani včera telefon nezvedal.

Také radnice se s ním snažila několikrát jednat. Zabezpečení opuštěných objektů totiž nebylo takové, aby odolalo bezdomovcům a sběračům všeho, co lze zpeněžit. A kdyby se tam dostaly třeba děti, mohly by přijít k úrazu.

Loni radnici došla trpělivost a a dala podnět stavebnímu úřadu magistrátu.

Poté, zřejmě z obav z pokuty, byly některé otvory v objektech Na Nivách znovu zazděny a v okolí uklizeno. Tím však veškerá Horskyho aktivita v Předlicích opět skončila. Údajně je nemocný a pobývá v Rakousku.

„Ozvali se ale zástupci pardubické realitní kanceláře BiB s tím, že by měli zájem nemovitosti odkoupit. Pokud vím, tak už s Horskyho zástupkyní jednali,“ sdělil místostarosta centrálního obvodu Jan Tvrdík.

Podle něj by domy, s kterými už těžko někdo něco udělá, nový majitel zdemoloval a postavil zde 240 nových bytů. „Jejich projekt se nám samozřejmě zamlouvá,“ dodal Tvrdík.

Zástupce společnosti BiB Zbyšek Horák nebyl sdílný. Zájem o ulici Na Nivách sice potvrdil, ale záměr nechtěl zatím medializovat.

Podle něj by to mohlo věci spíše uškodit. „Vše záleží na tom, jak se rozhodne pan Horsky,“ řekl Horák.

V klidné ulici Na Nivách bylo dříve pěkné bydlení. Až když koncem osmdesátých let minulého století spadla tato lokalita do hygienického pásma chemičky, starousedlíci postupně odcházeli jinam. O domy se nikdo nestaral. Takže se do prázdných bytů bez problémů nabourávaly různé podivné existence.

Ty také odradily většinu zájemců, kteří pak chtěli domy koupit. Dosud všichni, poté co si spočítali nutné náklady na rekonstrukci budov, z nichž zbyly prakticky jen holé zdi, své záměry vzdali.