Dělníci ústeckého Repamu nyní začínají s opravou jižního křídla zámku. Dělníci čistí půdní prostory a chystají se na bourání nepůvodních příček.

„Poté přijde na řadu výměna poničených částí krovu a celé střechy,“ řekl mistr stavby Josef Bečka. Osazeny budou i původní střešní tašky, které nahradí současný nevzhledný vlnitý plech. V letošním roce by mělo dojít ještě na rekonstrukci věžové brány.

Dominanta obce, zdevastovaný zámeček, tak už není odsouzena k zániku. Historickou památku se snaží už čtvrtým rokem zachránit současný majitel objektu, společnost Polesí Střekov a.s., v čele s Vladimírem Černilem. Ten zahájil v roce 2004 rozsáhlou rekonstrukci objektu.

O historickou část se starají i nadále pracovníci ústecké společnosti Repam a jeho subdodavatelé. V současnosti se novému majiteli podařilo opravit téměř dvacet šest metrů vysokou věž. Ta nyní ukrývá nejen dvojici nových zvonů z českobudějovické zvonařské firmy, ale v nejvyšším bodě věže jsou ukryty i materiály pro budoucí generace, jako jsou dobové fotografie, informace ze současnosti a vzkazy.

V poměrně dobrém stavu byl objekt až do poválečného období, kdy jej do správy převzal Státní statek. To byl podle historiků také začátek zkázy zámečku.

Objekt postupně chátral a po zřícení narušených konstrukcí krovů se pod jejich tíhou prolomily stropy a nakonec zůstaly jen holé obvodové zdi. Majitel zámečku Vladimír Černil řekl, že jeho cílem je zámeček nejen zachránit, ale vrátit jej co nejvíce do jeho původní podoby. Dělníkům Repamu se již podařilo opravit frontální křídlo zámku a rovněž zámeckou věž, která vloni dostala novou střechu. Věž tak nyní od paty až po špičku střechy dosahuje k šestadvaceti metrům.

Obnově a záchraně zámečku drží palce i libouchecký starosta Jiří Štěrba, podle kterého by obec na rozsáhlou rekonstrukci neměla dostatek financí. Od roku 2004, kdy společnost Polesí Střekov zahájila rekonstrukci objektu, si rozsáhlé opravy vyžádaly už přes 20 milionů korun.