Ministerstvo namítá, že diskriminuje obyvatele ve městě trvale hlášené proti těm, kteří zde vlastní jen rekreační sídlo. Ti první totiž musí odvést magistrátu 500 korun, zatímco druzí nic. Chce po Ústí nápravu, to s tím ale nesouhlasí.

„Zatím závěr ještě učiněn nebyl,“ uvedl Milan Zemaník, tajemník magistrátu.

Zpočátku majitelé za svou víkendovou nemovitost v Ústí platili poplatek stejný jako Ústečané, pak jim byl snížen na polovinu. To hlavně po protestech těch , kteří zde nejen bydlí, ale mají tu i chatu nebo chalupu. Ti totiž platili dvakrát.

Letos město od rekreantů přestalo poplatek vybírat úplně. „Neexistuje objektivní databáze rekreačních sídel. Poplatek tak byl vybírán jen od těch, kteří se k poplatkové povinnosti přihlásili dobrovolně,“ odůvodnil změnu Milan Knotek, mluvčí města.

Příjem od nich tak byl zanedbatelný. A město došlo k závěru, že bude efektivnější soustředit pozornost úředníků na výběr poplatku od Ústečanů, jenž přináší do městské pokladny kolem 45 milionů korun.

Pokud ministerstvo neustoupí, Ústí nakonec vyhlášku přepracuje. Museli by tak zase platit i rekreanti. „Jinak by nám mohla být vyhláška zrušena,“ připustil Zemaník.