Kateřina Polenová je typickým příkladem maminky na rodičovské dovolené. „Pracuji jako zdravotní sestra. Problém je, že zaměstnavatel mi podrží ze zákona pracovní místo jen tři roky,“ vyprávěla. „Když neseženeme do března místo ve školce, asi o místo přijdu.“

Z jejího vyprávění vyplynulo, že je možné zase stejné zaměstnání získat zpět. „Jenže já už tam pracuji osm let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Mám strach, že pak bych dostala smlouvu na dobu určitou,“ vyjádřila své obavy Polenová.

„Kolegyně musela dokonce dát výpověď, protože nesehnala zaměstnání. Zaměstnavatel jí prostě místo nepodržel déle. Já ovšem naprosto chápu, že je to velká komplikace i pro něj. Kdybych ale přišla o práci, mohl by se náš příjem snížit o 2 až 3 tisíce korun a to je víc než dost,“ líčila Polenová své obavy.

Její manžel Pavel Polena o tom jen smutně žertoval. „Příště si dobře rozmyslím, kdy budu mít děti, aby to vyšlo přesně na září, kdy se místa uvolňují. Vedení města by mělo zapomenout na supermarkety a radši se zajímat o aktuální potřeby občanů.“

Problém nedostatku míst v mateřských školách ovšem trápí i jejich ředitelky. „My také máme málo místa. Limituje nás zákon,“ vysvětlovala Jana Skalová, ředitelka speciální mateřské školy v Malátově ulici.

„Každou výjimku musíme zdůvodňovat. Stanovujeme proto určitá kritéria, podle kterých žádostem o přijetí vyhovíme. Magistrát by měl založit nové školky, protože příštích pět let hodně poptávka vzroste. Je mi dost líto zoufalých maminek, které oběhnou všechny školky ve městě a stejně místo neseženou,“ dodala.

Hlasujte, prosím, v anketě níže! Děkujeme.