Jízdu do Hamburku plánoval Petr Lauterbach už v minulém roce. Ale nevyšlo to.

„Je to totiž časově i fyzicky velmi náročné. Každý můj dobrý kamarád do toho měl nejdříve chuť, ale když se blížil termín, vzdal to,“ povzdechl si tajemník Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně (UJEP).

Sparring partnera našel v kolegovi Milanovi Jeřábkovi, geografovi Přírodovědecké fakulty UJEP.

„Nepojali jsme to pouze sportovně, naše cesta má i geograficko – společenskou část,“ řekl včera Petr Lauterbach.

„Chceme zdůraznit i poznávací stránku cesty. Tedy, že Labe není jen na straně české, ale i na straně německé. Že se podél něj po kvalitních cyklostezkách dá dojet až k moři. A také, že na této řece leží i v SRN řada hodně zajímavých míst, o kterých mnozí Ústečané neví.“

Milan Jeřábek věří, že na zmíněná místa budou mít během cesty dostatek času.

„Máme to rozplánováno tak, že bychom vždy během dne polovinu času jeli, a polovinu se někde zastavili a fotili,“ řekl pedagog PřF UJEP. Z cesty vznikne brožura, průvodce z Ústí až do Hamburku.

„I když ke klukům už máme daleko, je pro nás tato cesta svým způsobem splněním klukovského snu. Je pravda, že už můj otec tvrdil: Jel jsem na kole až do Hamburku. Já si tenkrát říkal: To přece není možné – a nakonec jsem k tomu také dospěl,“ smál se tajemník.

„Předem jsme si na trase zamlouvali bydlení v penzionech. Není to sice ten správný adrenalin, jako kdybychom jeli v kuse a vezli si s sebou také stany na přenocování. Ale přesto v tom určitě kus dobrodružství je,“ řekl Petr Lauterbach s úsměvem.

Muži startují již zítra a z celé jejich cesty bude Ústecký deník přinášet další zpravodajství.