Společně s letošními maturanty, kteří vyrazili do ústeckých ulic vybírat finanční příspěvky na poslední zvonění, se objevují v ulicích i falešná poslední zvonění.

Jde o mladé lidi, kteří tvrdí, že jsou maturanti a vybírají peníze na poslední zvonění. Během jednoho dne se tak mohou obohatit řádově až o několik stovek korun. Tyto peníze většinou utratí za alkohol a cigarety.

„Já jsem u sebe měla alespoň studijní průkaz se svými známkami a fotkou. Takže v případě, že by nám někdo nevěřil, mohla bych ho ukázat,“ řekla Nikola Fenclová, která se zúčastnila posledního zvonění minulý pátek.

Mezi skutečnými a falešnými absolventy mnozí lidé nepoznají rozdíl. Přesto určité odlišnosti existují.

Praví maturanti mají různé převleky, chodí většinou pouze v pátek a ve větších skupinách, často mívají také studentský průkaz, kterým se mohou prokázat. Falešní absolventi obvykle chodí ve dvojicích či trojicích.

„Naši studenti mají školní průkazy, kterými se mohou prokázat. My jim nedoporučujeme chodit do města. Myslíme si, že by poslední zvonění mělo zůstat jen ve školách. Ale zakázat jim samozřejmě nic nemůžeme,“ řekla ředitelka Střední průmyslové školy Helena Mudrochová.

Poslední zvonění středoškoláků budou do ústeckých ulic vyrážet každý pátek až do 8. června.