Provozovatelé plováren a koupališť na Ústecku si mnou ruce. Neobvykle teplý květen totiž láká k bazénům stále více návštěvníků. Termální koupaliště v Brné dokonce proti zvyklostem letos porušilo tradici a brány vodomilům otevřelo už koncem dubna.

„Počasí nám zatím přeje. Na koupališti v Brné nebo na Klíši evidujeme průměrnou denní návštěvnost kolem pěti set lidí. O víkendech je to dokonce až 1 700 lidí během jediného dne. A to ještě ani nezačala pravá koupací sezóna,“ řekl šéf ústeckých Městských služeb Miroslav Štráchal.

Počasí dělá radost i podnikatelům prodávajícím na koupalištích občerstvení. Zvedá se jim až dvojnásobně denní tržba. Ústecká koupaliště nevyhledávají jen místní, ale i lidé z celého regionu a dokonce se koupat přijíždějí zahraniční turisté.

Hlavu na hlavě nyní pravidelně zaznamenávají i pracovníci Plaveckého areálu na Klíši. Osvěžit se tam denně chodí i ústecká studentka Petra Živná. „Mám to na Klíši kousek a líbí se mi tu. S kamarádkou jsem tu přes celé léto téměř denně. Je to skoro v centru města a přitom je tu krásně,“ řekla studentka.

Podle plavčíka na Klíši Petra Urbana by si návštěvníci měli při slunění dávat velký pozor na své zdraví a neměli by podceňovat zrádné sluneční paprsky.

„Lidem radíme, aby se přes poledne chránili před sluncem. Zvláště kardiaci a malé děti by neměli být dlouho na prudkém slunci. A hlavně by měli dodržovat pitný režim. Nedoporučujeme ani skok do vody, když je vyhřátý organismus. I to totiž může mít vliv na zdraví,“ řekl plavčík Urban.

Podle krajského hygienika Josefa Trmala by návštěvníci plováren neměli vedle pitného režimu, kdy je zapotřebí vypít v parných dnech až tři litry tekutin, zapomínat ani na vhodnou obuv k bazénům. V některých případech totiž může docházet k přenosu plísní nohou.

„Vhodné je proto v takovém případě brát si k bazénům takzvané žabky. Lidé by neměli chodit naboso,“ vysvětlil Trmal. Plísňová onemocnění kůže jsou dosti častá. Meziprstní plíseň nohou se vedle zubního kazu totiž považuje za nejčastější lidskou chorobu vůbec. Onemocnění je infekční v prostředí plaveckých stadionů a plovárnách .

Na obuv proto nezapomíná ani Ústečanka Klára Šmídová. „Na koupaliště chodím jen v žabkách. Je to bezpečnější. Obuv si beru i při koupání na přírodním koupališti,“ řekla návštěvnice plovárny.