„Smlouva mezi městem a pražskou firmou euroAWK, která začátkem minulého roku uspěla ve veřejné soutěži na provozování a údržbu ústeckých zastávek, je nyní vyhotovována,“ uvedl Kubata.

Radní města na svém jednání v polovině tohoto měsíce na téma zastávek diskutovali celou hodinu a vyžádali si ještě některé doplňky do smlouvy. Po jejich zapracování by pak už smlouvu měli schválit.

O jejím znění se obě strany dohadují více než rok. Připomínky měli hlavně zástupci některých obvodů, hlavně centrálního, kteří se obávali o dosavadní obvodní zisky z reklam na svých zastávkách.

A předmětem dohadů bylo i to, kdo zaplatí nemalé náklady na likvidaci starých železobetonových přístřešků, které na některých zastávkách jsou.

Padaly i návrhy, jestli by neměla být vyhlášena nová soutěž, protože do té původní se přihlásila právě jen zmíněná euroAWK.

Nakonec se podařilo většinu sporných bodů vyřešit. Například zbourání přístřešků bude financovat město. Ne ale z městské kasy, nýbrž ze zisku z reklam na zastávkách MHD. Z velkých městu podle Kubaty připadne 40 a z malých 20 procent. Firma městu navíc nabídla možnost bezplatně propagovat Ústí a jeho akce v různých částech Česka i v zahraničí.

„Bude–li smlouva podepsána, už v prvních třech letech by mělo vzniknout 90 nových čekáren. Půjde o prosklené přístřešky o šířce mezi 3 a 7 metry, s osvětlenými reklamními vitrínami a sedáky. Priorita rekonstrukce přístřešků byla dohodnuta se zástupci městských obvodů,“ řekl mluvčí města Milan Knotek.

Místostarosta centrálního obvodu Jan Tvrdík sdělil, že jsou spokojeni s tím, že jim dosavadní příjmy ze světelných reklam město ponechá
Prioritní akcí podle něj bude vybudování přístřešku v Bělehradské ulici, kde byl starý nedávno zbourán. I další by měly vznikat především v místech, kde dnes žádné nejsou, například ve Štefánikově ulici, u polikliniky, ale i ve Vaňově.

Také Josef Macík, místostarosta Severní Terasy, řekl, že v první fázi přijdou na řadu čekárny tam, kde chybí.

„Jako třeba V Rokli či v Poláčkově ulici. A mezi nejdůležitějšími budou rovněž přístřešky u nemocnice, které jsou dnes nedostačující,“ poznamenal Macík.
Zřejmě nejpozději budou podle něj vyměněny železobetonové přístřešky, protože jejich bourání bude stát kolem 50 tisíc korun za jeden.