„Vždyť se to dělalo nové nedávno. A vedle v ulici už také znovu kopali,“ zlobil se. Přes rok trvající rekonstrukce Mírového náměstí s přilehlými ulicemi Hrnčířskou a Revoluční byla dokončena teprve loni. Obnovené centrum město slavnostně otevřelo v září.

Celá akce, která obnášela výměnu asfaltových povrchů za kamennou dlažbu, opravu starých, ale i vybudování nových inženýrských sítí, přemístění komunikací, stavbu bezbariérových přechodů, moderních zastávek MHD, zmíněných vodotrysků, výsadbu stromů a instalaci nových laviček, světel, košů i pítek, přišla na 170 milionů korun. Z toho 92,4 milionu korun Ústí přispěla Evropská unie a 15,5 milionu český stát.

Ovšem už v průběhu první etapy v Hrnčířské ulici se ozývali nespokojení Ústečané, či spíše Ústečanky, že se jim po nové dlažbě špatně chodí.

Stavbaři pak dál pokračovali s rovnějšími řezanými kostkami a již položené štípané loni v listopadu obměnili. Náklady se pohybovaly kolem 4 milionů korun.
Město ale odmítlo, že by původní dlažba byla špatná a že by šlo o něčí zavinění.

„V mnoha městech podobné povrchy mají a nikdo si nestěžuje. Ale my jsme chtěli, aby se po novém povrchu chodilo pohodlně všem včetně žen v botách na podpatku,“ vysvětloval tehdy primátor Jan Kubata s tím, že původní dlažba najde uplatnění jinde.

Ani vodotrysky na Mírovém náměstí podle náměstka primátora Jana Řeřichy nebyly vyprojektovány či instalovány špatně.

„Problém je jinde. Někteří občané si náměstí včetně těchto fontán pletou s odpadkovými koši. Papíry a další odpadky je ucpávají. Už dvakrát se z tohoto důvodu spálilo čerpadlo,“ zdůvodnil současné práce, které by měly být hotovy v pátek, Řeřicha. A dodal, že ze stejného důvodu řeší s architektem i pítka. „Někteří lidé si do nich totiž dokonce ulevují,“ tvrdil.

Úpravy vodotrysků podle něj přijdou na 1,2 milionu korun, jež město uhradí z prostředků ušetřených při rekonstrukci.