Například ústecká zástupkyně realitní kanceláře Adut Magdaléna Lacinová to z vlastních zkušeností potvrzuje. „Zájem je velký, i když hypotéka může být levnější, než podnájem,“ uvedla. „Podnájemní smlouvy navíc bývají uzavírány na dobu určitou, většinou na rok.“

Dost často bývají podnájmy riskem pro obě strany, jež se na nich dohodnou. „Pronajímatel dává v sázku byt, mnohokrát jsem viděla, jak jej dokážou podnájemníci zničit. Také se mu může stát, že nedostane smluvený nájem,“ pokračovala Lacinová. „Podnájemník zase často při špatné smlouvě riskuje, že bude vystěhován ze dne na den. I to jsem ve své praxi zažila,“ dodala.

V nezáviděníhodné situaci se ocitla například Věra Skálová, která po rozvodu zůstala sama s dětmi. „Hypotéku jsem nesehnala, takže mi nezbylo nic jiného, než jít do podnájmu,“ řekla. „Platila jsem 7 tisíc a energie. S příjmem pod deset tisíc to nebyl žádný med. Pronajímatel se o nic nestaral, ani neplatil zálohy, které ode mě vybral.“ Navíc měla jen smlouvu na rok a pronajímatel neměl ani svolení družstva s dalším pronajímáním. „Nakonec jsem se bála, že s dětmi ocitnu na ulici.“

Ceny za podnájem se dnes pohybují u bytu 2 + 1 běžně mezi 7 až 8 tisíci korun bez energií, dle lokality, běžná je tříměsíční kauce.