Na plánovanou včerejší kontrolu totiž nedorazili hygienici, kteří už v ranních hodinách údajně odvolali hlídku ústeckých strážníků. Ta měla hygienikům asistovat.

„Do soukromého bytu nemůžeme bez souhlasu obyvatele vstupovat. Hygieniky jsme tam měli pouze doprovázet,“ řekl ředitel ústeckých strážníků Pavel Bakule. Šéf krajských hygieniků Josef Trmal upřesnil, že Roman Dorschner řádně platí nájemné a hygienici proto nemohou vstoupit do jeho bytu. Proto také kontrolu vzdali.

„Bylo by to totiž protiprávní jednání. Bohužel v takovém případě máme svázané ruce a do bytu nemůžeme. Dovnitř by mohl jít jen vlastník objektu kromě případu obecného ohrožení,“ vysvětlil šéf hygieniků důvody, proč z plánované kontroly nakonec sešlo.

Obrovský nepořádek není ale jediným důvodem, proč se dvě další rodiny žijící ve finském dvojdomku obávají o své zdraví. V bytě narkomana totiž už několikrát hořelo. Jen zázrakem byly plameny včas zlikvidovány a požár se obešel bez zranění.

Podle souseda Dorschnera Ladislava Žejdlíka je život s takovým nájemníkem za trest. „Policie, hasiči i kriminalisté tu jsou jako doma, ale nic se nemění a vlastník domu, Spobyt? Ten hraje mrtvého brouka. Kolik stížností jsme už podali a nic. Jak je možné, že vlastník bytu se nezajímá, že nájemce mu udělal z lukrativního bydlení kůlničku na dříví. Soused Dorschner rozprodal veškeré zařízení bytu včetně linky, bojleru, zásuvek,“ líčil muž. Vyjádření vlastníka bytu, tedy Spobytu, se nám včera opakovaně telefonicky nepodařilo získat.

„Ten člověk tam hnije za živa a nám ztrpčuje život. Jeho kumpáni tu kradou, nač přijdou,“ řekl další ze sousedů v ulici Na Drahách Adolf Grumus.