O podjatosti úřednic ústeckého magistrátu jsou po šetření celé věci přesvědčeni i pracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, na které se otec dvou dětí obrátil. „Když jsem nepochodil v Ústí, tak jsem se obrátil na ministerstvo. Chtěl jsem dokázat, že předběžné opatření bylo zmanipulované mou bývalou družkou, která mi bránila ve styku s dětmi.“

Kateřina Příhodová, která je pověřená zastupováním funkce ředitelky odboru rodinné politiky a rovnosti žen a mužů dala Pavlu Fajtovi za pravdu. O osudu dětí proto nyní rozhodnou úředníci z Děčína. „Existují odůvodněné pochybnosti o nepodjatosti pracovníků magistrátu. Proto také bylo rozhodnuto, že věcí se bude zabývat jiný úřad,“ řekla Příhodová.

Nebezpečí podjatosti u ústeckých pracovníků podle Příhodové vyplývá především z dlouhotrvajících vážných problémů v komunikaci a spolupráci mezi otcem dětí a magistrátem. Tyto problémy se pak promítly i do postupu úředníků při výkonu sociálně–právní ochrany dětí, které vyvrcholilo v prosinci loňského roku soudním rozhodnutím o odebrání nezletilé dcery z péče otce.

„Navíc tehdejší návrh magistrátu na vydání předběžného opatření obsahovalo nepřípustné závěry. Uvádí se v něm například, že otec je psychicky labilní nebo, že opakovaně přenáší problémy mezi rodiči na dceru,“ řekla. Pracovníci orgánu sociálně–právní ochrany dětí přitom nejsou kompetentní k tomu, aby činili takto závažné závěry ve věci duševního stavu.