„Už máme za sebou 5 takových víkendů. Byli jsme v ekocentrech, alternativním klubu a dalších zařízeních. Na nízkoprahové centrum v Matiční ulici nás upozornil jeden zahraniční dobrovolník. Pak jsme se domluvili se společností Člověk v tísni, která jej provozuje, a jsme tady,“ uvedl Štěpán Zelinger ze sdružení Duha VTS.

Dobrovolníci připravili řadu workshopů, fotografický, hudební, výrobu peněženek, bubnů, nástrojů na žonglování, masek či honbu za pokladem. Děti od mimin až po málem dospělé jenom nekoukaly, aktivně se zapojovaly.

„Práce s těmi dětmi se mi líbí. Jsou hrozně energičtí. Mám jich okolo sebe asi dvacet, ale připadá mi, jako by jich bylo sto. Pořád kmitají sem a tam,“ řekla Zoryana Slyusarchuk, dobrovolnice z Ukrajiny. V Česku působí už 11 měsíců, zbývá jí 1 poslední.

Stejně jako její ostatní kolegové je zařazena v evropském programu Mládež, který spočívá v ročních stážích. „Já jsem takto byl například loni ve Francii. Dobrovolníci pomáhají, kde je třeba. Nedostávají za to plat, ale mají uhrazené všechny potřeby. Ubytování, jídlo, cestovné a dokonce dostávají malé kapesné,“ vysvětlil Zelinger.

Každý z dobrovolníků ve skupině připravuje nějaký program. Účelem je, aby zjistili, co jim sedne nejvíce, pak se na to zaměřují a nakonec vedou sami své skupiny.

Velký úspěch měla výroba peněženek. Děti se jich nechtěly vzdát, nezbyla ani žádná na výstavu. Tu pak ve svém centru sestavily hlavně z fotografií a kreseb.

Zaujala je i výroba různých nástrojů z obyčejných plechovek. „Ty jsme pořídili ve sběrných surovinách, pak jsme je obarvili a naplnili kamínky, aby to chrastilo,“ vysvětlil princip výroby Zelinger.

Fronta byla u masek. Jedenáctiletá Sára Kelešová trpělivě čekala, až jí na obličeji ztvrdne maska z obvazů zpevněných sádrou. „Líbí se mi to tady moc. Úplně všechno. Nejvíc, že si s námi hrajou a jsou na nás hodný,“ zhodnotila víkend Sára.