Ministerstvo dopravy podle starosty Telnice Jaroslava DoUbravy totiž počítalo s tím, že v sousedním Německu ve čtvrtek probíhá státní svátek. Ten sice probíhal, ale jen v Bavorsku. V ostatních spolkových zemích Německa byl běžný pracovní den. A tak SE slibovaný slabší provoz na odklonové trase přes Telnici a Petrovice nekonal. Naopak, lidé zažívali peklo.

"Ačkoli to byla plánovaná akce, tak nebyla moc dobře zvládnutá. Kamiony i osobní auta doslova zablokovaly na půl dne chod Telnice," informoval starosta obce Jaroslav Doubrava. On sám prý bydlí pár metrů od hlavní silnice a projíždějící kamiony ho vzbudily už v půl třetí ráno. "Celý den jsem se obyvatelům snažil vysvětlovat, že jde o cvičení, které je nutné. S postupujícím časem a vzrůstající frekvencí nákladních aut už mi ale docházely síly na vysvětlování situace," dodal starosta.

Tuto obtížnou situaci, ve které uvízly i linkové autobusy s cestujícími jedoucími do práce, navíc zkomplikovaly dvě události. První byla porucha jednoho kamionu na železničním přejezdu. "Naštěstí do příjezdu vlaku se ho podařilo odtáhnout pod přejezd," řekl Jaroslav Doubrava. Druhá nepříjemná událost, nehoda nad Nakléřovem, pak asi na hodinu doslova zastavila dopravu úplně.

Důvodem uzavření dálnice bylo cvičení hasičů a záchranářů při simulované nehodě vozidel s následným požárem v tunelu Panenská. Toho se kromě Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje zůčastnily také sbory dobrovolných hasičů z Petrovic, Telnice a Chlumce, pak Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba.

"K cvičení bylo využito uzavření tunelů kvůli provedení jejich údržby. Tunely nebyly uzavřeny kvůli cvičení," poznamenal mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Cvičení mělo za úkol prověřit funkčnost složek a dojezdové časy jednotek. "Vyzkoušeli jsme také možnost přistání vrtulníku na portálu tunelu," dodal Marvan.

Jednotky při simulované nehodě vyprostily dva zraněné z nabouraného auta a zdravotnická záchranná služba je dopravila do nemocnice. Jednotky evakuovaly další řidiče z tunelu a zlikvidovaly požár.