Se záměrem prodeje zámku v Trmicích přišlo Ústí v roce 2004. Tehdejší starosta Oto Neubauer tvrdil, že se o tom dozvěděl z novin. Trmice zámek užívají na základě nájemní smlouvy, která vyprší v roce 2024. Navíc podle Neubauera trmická radnice do zámku investovala miliony. Proto se Trmičtí proti jeho prodeji ohradili a věc pak usnula.

Ústí ji znovu oživilo na konci minulého roku, vyhlásilo nový záměr prodeje. „Důvodem jsou vysoké náklady na údržbu zámku a mizivé využití jeho prostor ze strany Ústí,“ zdůvodnil to tehdy mluvčí města Milan Knotek. Neubauer to označil za sprostotu s tím, že provozní náklady i údržbu s jedinou výjimkou léta platila trmická a nikoli ústecká radnice. O koupi zámku by podle nové starostky Jany Oubrechtové zájem měli, ale za rozumnou cenu. Přivítali by, kdyby Ústí od záměru ustoupilo, vyhovuje jim nájemní vztah.

Zatím obě strany vyčkávají. „Nic se nezměnilo. Ústí se neozvalo,“ řekl tajemník trmické radnice Milan Reichel.

To samé tvrdí primátor Kubata. „Po atacích Oto Neubauera i Jany Oubrechtové už žádnou aktivitu Trmice nevyvinuly. My nemáme zájem je poškodit, raději bychom prodali zámek jim než někomu cizímu, ale… Věřím, že jim současný stav vyhovuje, ale nám ne,“ uvedl Kubata.

Zahradní železnici v trmickém zámeckém parku se Ústí přesto rozhodlo podpořit. Po loňských 50 tisících teď kastelánovi Janu Součkovi Ústečtí poskytnou dalších 45 tisíc. Železnice ale zůstane v ústeckém majetku.

Souček už od roku 2000 v zámku provozuje muzeum modelové železnice, které sám vybudoval. A teď chystá ještě venkovní železnici s modely za více než 100 tisíc. „Domníváme se, že je to atrakce, máme informace, že je hojně navštěvovaná, takže pokračujeme v podpoře tohoto projektu,“ dodal Kubata.

Primátor Jan Kubata hovoří o podpoře modelové železnice.