Memoriál začínal v sobotu za časného rána ve vestibulu ústeckého magistrátu. Zde byl start. Na místě seděla startovní komise, která přijímala přihlášky, nízký startovací poplatek a podala každému přihlášenému účastníku potřebné informace o vytyčených trasách a jejich plánek.

„Pro pěší jsme připravili osm pestrých, různě náročných tras. Takže se nikdo nemusí obávat pochodování v davu. Trasy mají délku od deseti do třiapadesáti kilometrů. Cyklisté zase mohou absolvovat jeden ze tří okruhů v délce od šestadvaceti do do padesáti šesti kilometrů,“ vysvětloval Karel Punčochář, hlavní organizátor a iniciátor akce.

Na jednotlivých trasách, kterými se mohli účastníci memoriálu vydat, bylo možné navštívit například Vysoký Ostrý, Erbenovu vyhlídku, Vartu, Habrovice, hrad Střekov, Bertino údolí, Střížovický vrch, vznikající jezero Milada, Stadice a památník Přemysla Oráče, Vaňovský vodopád, ale třeba i kostel se šikmou věží v centru.

„Akci jsme věnovali památce Heleny Borské, Václava Friče, Jaroslava Srby, Leopolda Pölzla a dalších patriotů, kteří se podíleli na propagaci turistiky a tvořili dobré jméno našeho města,“ dodal Punčochář.

Mezi přihlášenými bylo vidět osoby různého věku, od nejmenších dětí po seniory. „Jsou zde turisté z Loun, Litoměřic, Teplic i z Německa. Turistika není nic těžkého, je to radost. Dělám ji už padesát let a nikdy jsem nelitoval,“ vysvětloval Jiří Kalous, jenž pomáhal s organizací memoriálu.

Zápis končil krátce po desáté hodině ranní. Potom se organizátoři přesunuli k zámečku na Větruši a očekávali příchod prvních poutníků.

Mezitím připravili občerstvení, sestávající ze špekáčků, chleba, nealko nápojů a piva. Též se postarali o táborový oheň, jenž měl nejen obohatit zážitky celého dne, ale také posloužit k přípravě špekáčků.

„Já jsem absolvovala jedenadvacetikilometrovou trasu. Bylo to skvělé. Turistice se věnuji aktivně,“ vyprávěla v cíli jedna z účastnic memoriálu, Jaroslava Löfelmannová.

Memoriál končil po deváté hodině večer.