Návrh je hotový, radní jej odsouhlasili a definitivně by o něm měli rozhodnout zastupitelé 28. června. „Chceme, aby vyhláška začala platit hned,“ řekl primátor Jan Kubata.

Ústí tento problém neřeší poprvé. Vyhlášku, která regulovala i popíjení na veřejném prostranství, mělo, ale ministerstvo její platnost v roce 2004 pozastavilo a Ústavní soud letos většinu ustanovení zrušil. Obstál pouze zákaz nabízení sexuálních služeb.

„Ministerstvo tvrdí, že pořádkové záležitosti jsou upraveny dostatečně zákony. My si to ale nemyslíme. A pokusíme se jej o nutnosti nové vyhlášky přesvědčit. I když musíme počítat, že nám ji znovu pozastaví a Ústavní soud pak zruší, stejně podle nás stojí za to to zkusit,“ vysvětlil Kubata.

Lidé často poukazují, že hlavně u večerek se pijáci srocují a obtěžují okolí. „A dávají i špatný příklad dětem,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek.

Proto mezi 24 vymezenými lokalitami, kde se venku alkohol nebude smět požívat, jsou hlavně místa v okolí škol a školek nebo parky, kam chodí rodiče s dětmi.

Je tam i parčík před blokem Domov na Střekově, jehož obyvatelé si pravidelně stěžují na pijáky zásobující se alkoholem v místní večerce.

„Zdržují se tu prakticky celý den,“ potvrdil ředitel městské policie Pavel Bakule. Po schválení vyhlášky je podle něj budou moci strážníci odtud nejen vyhnat, ale jim i uložit pokutu do 1 tisíce korun.