Předseda Občanské ligy Jaromír Veselý řekl, že zásadní je žaloba kvůli bezpečnostní zprávě Spolchemie. „S našimi připomínkami se na kraji vypořádali tak, aby se, lidově řečeno, vlk nažral a koza zůstala celá. Oni sice napsali velmi konkrétně, co Spolchemie udělala pro bezpečnost, ale přesto se nevypořádali s tím, co napadáme.“

Tím podle Veselého nebyl naplněn duch zákona o prevenci závažných havárií. „Budeme se to snažit soudu dokázat. Podle nás je toto rozhodnutí kraje i ministerstva v rozporu se zákonem. Domníváme se, že provozy tohoto podniku mohou být daleko větším rizikem, než zpráva připouští.“

Konkrétně pak zástupci ligy hovořili o údajném nebezpečí, spojeném například se skladováním chlóru. „Bezpečnostní zpráva se špatně vypořádala s možným vnějším ohrožením, ať už úmyslným, nebo neúmyslným.“

Liga v této souvislosti tvrdí, že to vyplývá ze vzdálenosti, na kterou jsou jednotlivé výrobní provozy postaveny. „Jsou prostě moc blízko, a tak se obáváme dominového efektu při případné havárii nebo úmyslné sabotáži,“ uvedl Veselý.

Liga zároveň nesouhlasí s vydáním integrovaného povolení na provoz epitetra. „Tato problematika s bezpečností také souvisí. Součástí řízení na vydání povolení by měla být i průkaznost bezpečnosti. Jsme přesvědčeni, že takto to požaduje i zákon 76/2002,“ pokračoval Veselý.

Obdobně připomínkuje liga i stavbu nových zásobníků na propylen s tím, že kolaudační rozhodnutí z roku 1983 zakazuje propylen ve městě skladovat, zatímco integrované povolení by to umožnilo až do roku 2035.

Tiskový mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř na to odpověděl, že případným podáním žaloby na ministerstvo se nic pro firmu nemění. „Tato žaloba nebude mít odkladný účinek. Naše bezpečnostní zpráva i integrované povolení jsou platné.“

Krajský úřad se k tomu dosud nevyjádřil.