Výpravy přijížděly do Ústí od desáté hodiny zhruba do jedné. Sportovci se ve školách ubytovali, prohlédli si školu a její okolí a někteří z nich pak vyrazili i na prohlídku města. Olympionici se po Ústí mohou přepravovat v rámci MHD a dopravu mají bezplatnou.

Olympioniky bude snadné poznat v ulicích i na sportovišti podle sportovního oblečení s označením příslušného kraje. Budou se také prokazovat průkazy, které jim byly vystaveny speciálně pro tyto hry.

„Do školy jsme dorazili kolem půl jedenácté. Do večera máme volný program, můžeme se projít po okolí, ale zatím to tu vůbec neznáme. Asi si zajdeme někam pro zmrzlinu,“ řekla volejbalistka Kristýna Svobodová z Libereckého kraje, který je ubytován v budově Střední odborné školy Stará 100. „Prohlédli jsme si to tady a zatím se nám škola líbí,“ dodala atletka Tereza Rožcová.

S orientací ve městě výpravám pomohou dobrovolníci. „Každý vedoucí krajské výpravy bude mít po ruce jednoho atašé, který bude jeho pomocníkem a průvodcem,“ upřesnila ředitelka Dobrovolnického centra Lenka Černá. Dobrovolníci v rolích atašé byli pečlivě vybíráni a poté prošli školením.

Dozor nad každou školou drží strážníci městské policie. „Naší školu hlídá policista. Nikdo kromě olympioniků se do prostoru školy nedostane,“ potvrdila ředitelka ZŠ České mládeže Vlasta Rytířová a dodala, že na její škole bude ubytováno 170 dětí a 37 trenérů.

Sportovci budou ve školách přespávat na kvalitních karimatkách a ve spacím pytli s logem Her III. Olympiády dětí a mládeže, které si budou moci po skončení soutěže odvést domů jako suvenýr. Tyto věci účastníkům her darovali pořadatelé.

Stravování je zajištěno třikrát denně ve školních jídelnách. Jídelníček je pro všechny účastníky her stejný.

Na některých školách mají olympionici kromě školní jídelny k dispozici také sprchy, sportovní hřiště, tělocvičnu a přístup na internet. Ze škol výpravy odjedou v neděli.