Potvrdil to náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha. „Pracuje na tom celý tým včetně architekta. Známe už prostorové požadavky knihovny i muzea a máme variantu rekonstrukce, která by je měla splnit,“ řekl.

Myšlenka umístit obě instituce do muzejního objektu v centru Ústí se zrodila poté, co se ukázalo, že potřebná rekonstrukce objektu je nad finanční možnosti města Ústí.

To počítalo, že bude stát nejvýše 200 milionů, ale i nejlevnější dodavatel chtěl přes 300 milionů korun.

A protože ani knihovna nemá optimální zázemí, začali město a kraj jednat o možnosti upravit tyto prostory jak pro muzeum, tak i pro knihovnu. Akce, kterou by mohla podpořit Evropská unie, by přišla odhadem kolem půl miliardy korun.

„Když se zastřeší atrium, prostory budou dostatečné, knihovna by získala dokonce ještě více metrů, než má teď,“ tvrdí Řeřicha. Ještě je ale třeba vyřešit některé technické náležitosti, jasno by mělo být nejpozději do konce srpna.

Vědecký tajemník muzea Václav Houfek míní, že pokud se podaří splnit podmínky muzea i knihovny, mohlo by toto soužití být ku prospěchu obou institucí i jejich návštěvníků.

Také knihovna není proti, i když více by vítala novou stavbu šitou jí na míru.