A další, celkem jich má být 18, ještě ani nedorazily. Přitom původně město slibovalo Ústečanům náhradu za zrušenou městskou tržnici do konce března.

Plány na ni se však několikrát měnily. Nejdříve si město chtělo pronajmout a upravit pro trhový prodej soukromý objekt naproti Smetanovým sadům na Masarykově třídě.

Mělo jít o dočasné řešení, než firma Multi Development postaví kolem kostela se šikmou věží obchodně zábavní centrum Forum včetně nové tržnice. Právě kvůli této stavbě totiž loni padly obě tržnice dosavadní, nová i stará.

Jenže pak se město dohodlo s pražskou společností 7. obchodní, která v Ústí vlastní obchodní dům Labe, že novou tržnici postaví ona, a to nejpozději do konce letošního března. Mělo jít o prosklenou pasáž podél zadní stěny Labe.

Proti tomu se ale ohradil investor Fora. Namítal, že pasáž by s jejich stavbou neladila. Nakonec se všechny strany dohodly na jednotných dřevěných stáncích.

Jejich instalaci ale zarazili hasiči. „Vyžádali si řadu úprav. I když o jejich nutnosti nejsme přesvědčeni, upravíme je, jak si přejí. Do čtyř týdnů by měly být v provozu,“ řekl včera předseda představenstva 7. obchodní Josef Kačírek.

Trhovci zatím rozbalili za Labem svoje stolky, ale moc se jich sem nevejde. Ústečané stále želí původních tržnic.

„Je to chabá náhrada za ně, chybí i spousta sortimentu, třeba zahradnické potřeby nebo stromky,“ nelíbí se Ústečance Daně Chrudimské.

Josef Mudroch, další Ústečan, který si sem včera přišel pro čerstvou zeleninu, by zase přivítal, kdyby se prodejci nestěhovali do uzavřených stánků. Z volně rozloženého zboží se mu lépe vybírá.

Někteří prodejci se obávají, že v Ústí skončí, nebudou si moci dovolit celoroční pronájem stánku. „Jezdím sem se zeleninou už 15 let. Je to ale sezonní zboží, stánek v zimě nepotřebujeme. Asi nám nezbyde než jezdit jinam, lituje Jana Kmošková z Křešova na Litoměřicku.