Nový systém separace v Ústí nad Labem včera novinářům představili zástupci firem AVE CZ odpadové hospodářství a EKO–KOM i města.

AVE CZ před rokem koupila od města za 180 milionů korun devadesátiprocentní podíl jeho Technických služeb. Při tom se zavázala v příštích 10 letech do nich investovat dalších 133 milionů korun.

„V první řadě jsme zmodernizovali zastaralý vozový park. Do konce letošního roku do této oblasti vložíme 49 milionů korun. V současnosti také investujeme do nového systému separace. A v příštím roce obnovíme naši ústeckou provozovnu,“ uvedl Roman Mužík, jednatel AVE CZ.

Dosavadní systém třídění odpadu v Ústí byl dvoukomorový. To znamená, že Ústečané měli k dispozici dvě nádoby – na ploché a duté obaly. Nově budou nádoby tři – modrá na papír, žlutá na plasty a zelená na sklo. K té třetí ještě na některých místech přibude bílá. Do ní by pak lidé měli odkládat jen čiré sklo a do zelené barevné.

„První kontejnery a zvony na tříděný odpad už jsme začali po Ústí rozmísťovat. Na začátku července by Ústečané měli mít k dispozici 350 nádob na plasty, 384 na papír a 341 na sklo,“ informoval Michal Vlček, jednatel ústecké AVE CZ.

Dodal, že firma má již vytipováno 20 dalších stanovišť, kde dosud tyto nádoby nebyly, a bude ve spolupráci s obvodními radnicemi hledat další. Celkem by podle něj do roku 2010 mělo být na území Ústí 420 takových stanovišť.

AVE také v Krásném Březně buduje novou výkonnější třídící linku, kterou spustí v září. „Do projektu jsme dali 17 milionů korun,“ dodal Vlček.

Nádoby za 2 miliony korun financuje EKO–KOM, stejně jako reklamní letáky. „Příští týden budou distribuovány do všech ústeckých domácností. Lidé se z nich dozví vše potřebné o novém způsobu separace,“ řekl Martin Holubec z firmy EKO–KOM.

Provozní náklady, zhruba 3,5 milionu korun ročně bude hradit město Ústí.

„Chtěli bychom také uspořádat na toto téma akce ve školách i školkách. Je třeba začít už u dětí,“ řekl primátor města Jan Kubata.

Podle něj Ústí musí co nejrychleji dohnat a pokud možno i předehnat města, kde je třídění už zavedené.