„I když jednání s původně vybranou firmou euroAWK trvala dlouho a dospěla takřka k podpisu smlouvy, po dlouhé diskusi se většina radních přiklonila k tomu ji nepodepisovat,“ uvedl náměstek primátora Arno Fišera.

Výběrové řízení město Ústí vyhlásilo už v roce 2005, přihlásila se jediná firma, pražská euroAWK. Na začátku minulého roku radní konstatovali, že splnila zadané podmínky a začalo s ní jednat o smlouvě.

Jednání trvala až dosud, připomínky měly také jednotlivé obvody. Ty se hlavně obávaly o své dosavadní zisky z reklam na zastávkách.

Nakonec obě strany dospěly k závěru, ladily se už poslední detaily. EuroAWK měla během příštích 8 let zmodernizovat na vlastní náklady všech 196 zastávek městské hromadné dopravy. Přístřešky měly být jednotné, skleněné. Firma by pak inkasovala větší část zisku z reklam na těchto zastávkách.

Městu by z velkých reklam připadlo 40 a z malých 20 procent, zbytek by šel na konto euroAWK.

Nic z toho ale už neplatí, snad jenom záměr. Zajistit vyhlášení nové soutěže uložili radní Fišerovi do 2. července.

„Podstata, tedy to, že nový provozovatel zafinancuje modernizaci čekáren, zůstává zachována,“ řekl náměstek primátora Jan Řeřicha.

Důvodem, proč se město rozhodlo k nové soutěži, je podle něho to, že si radní nebyli jisti, jestli by smlouva pro město byla dost výhodná. „Rádi bychom dosáhli víc,“ přiznal.

Na zrušení výběrového řízení má město, jak Řeřicha uvedl, právo. „Firma euroAWK se může přihlásit znovu,“ dodal. Město ale doufá, že tentokrát bude více zájemců než jen jeden.

Pro Ústečany, kteří stav zastávek kritizují, to ale není dobrá zpráva. Jejich zvelebení se přinejmenším zdrží. Už v prvních třech letech jich mělo být přebudováno 90.

Nejdříve měly přijít na řadu ty zastávky, kde dnes nejsou přístřešky žádné nebo nedostačující.

Hodně si lidé stěžují na malé a přitom hodně frekventované přístřešky u Masarykovy nemocnice. Nebo v Bělehradské ulici nad Letním kinem, kde byla nedávno jediná zdejší čekárna zbourána.