Střekovský člen dobrovolných hasičů Antonín Bauer včera varoval, že v požárních nádržích na děti číhá velké nebezpečí. Jde o nádrže na vesnicích, kam lidé odhazují i nepořádek. Čas od času se hasiči snaží nádrže čistit, ale stejně nedoporučují lidem se v nich koupat. Voda může být kontaminovaná od nečistot a látek. Skákat do takové vody je pro plavce životu nebezpečné,“ podotkl Bauer. Jedna z podobných nádrží je v obci Nová Ves nad Střekovem.

„Nádrž slouží jen pro potřeby požárních jednotek, ne ke koupání. Rodiče by proto měli své ratolesti posílat na rybníky nebo na plovárny a neriskovat jejich zdraví nebo dokonce životy v nádržích,“ řekl dobrovolný hasič ze Střekova. Vodomilové se často koupají také v nádrži v Malečově.

Podle hygieniků navíc lidem, kteří se v nich koupají, hrozí zdravotní problémy. Stojatá voda v nádržích snadno podléhá v letních měsících zhoršené kvalitě.

Na hladině se pak tvoří toxické sinice, které mohou způsobit koupajícím zdravotní komplikace a v nejhorším případě dokonce i smrt. Navíc požární nádrže v obcích jsou nehlídané a pro malé dítě mohou znamenat i riziko utonutí.

Jeden takový případ hasiči zaznamenali před lety v Předlicích, kde v areálu jedné z místních firem utonuli dva romští bratři. Oba chlapci si tam hráli na okraji bývalé požární nádrže.