Zaměstnavatelé tak museli přistoupit na zvýšení počtu externistů, nebo zájemce o brigádu zaměstnat na plný úvazek. Podle kastelána Státního zámku ve Velkém Březně Miloše Musila došlo proto od letošního ledna k nárůstu počtu externích pracovníků, a to o polovinu.

„V současnosti tak máme jednu kmenovou průvodkyni na plný úvazek, jednu na poloviční a sedm průvodců externích plus další čtyři brigádníky máme v záloze. S tímto počtem tak brigádníci nepřekročí měsíčně sto hodin,“ vysvětlil kastelán Musil. Velký problém ale nastal při náboru průvodcovských sezonních posil.

„Sehnat totiž kvalitní průvodce byl tvrdý oříšek. Zvláště pokud máme v požadavcích o tuto práci, aby zájemce uměl dva světové jazyky, němčinu a angličtinu, a aby dokázal zahrát na nějaký hudební nástroj. Ne každý tato kritéria splňuje,“ řekl kastelán. O poznání lépe je na tom správa střekovského hradu. „Jsme soukromý subjekt.

Z někdejších šestnácti externích průvodců jich máme nyní osm,“ řekl kastelán střekovského hradu Jiří Himmel. Dodal, že na hradě jsou pouze dva kmenoví pracovníci, on a jeho zástupce. Ostatní jsou brigádníci.