V zimních měsících měli Bukovští klid. Bezdomovce odsud vyhnalo nepříznivé počasí. Bývá zde větrno a ani před chladem tu není úkrytu. Jen občas se někdo objevil a přespal na vyhřáté střeše venkovního elektroměru. Během posledních několika dnů se tu ale bezdomovci znovu zabydleli.

Bukovští mají strach. Přes noc jsou všechna okna a balkony zavřené, protože dostat se do bytů v prvních patrech přes balkony je snadné. Podle místních strážníci městské policie bezdomovce vykazovali už několikrát. Během hodiny se ale vrátili a spali dál. Jindy hlídka bez povšimnutí projela kolem.

„Bylo to tak už před dvěma lety, když jsem se sem nastěhovala. Dříve tu přespávali bezdomovci dva. Teď jsou tady tři. Bojím se. I když tu zatím nebyl žádný konflikt, nikoho neohrožovali, ani nijak neobtěžovali, nikdy nikdo neví, čeho se od takových lidí může dočkat,“ stěžovala si obyvatelka bukovských domů Jarmila Brejchová.

Místním obyvatelům se také nelíbí, že tito lidé dělají v okolí domů nepořádek. Oblečení a jiné věci, které najdou v nedalekých kontejnerech, si pak nosí pod most. „V potoce i všude okolo se pak hromadí nejen odpad, ale také výkaly, do kterých si klidně večer znovu lehnou. Dívám se na to denně, protože to mám přímo pod okny,“ dodává Brejchová.

Skupina bezdomovců na Bukov přichází večer a ráno zase odchází pryč, přes den tu o jejich výskytu vypovídá špinavé oblečení, lahve od alkoholu, kartony a deky. Za tento nepořádek by jim mohla být udělena pokuta, ale v takovém případě by byla nevymahatelná.

Obyvatele přilehlých domů někdy v noci budí hlasité hovory a křik opilých bezdomovců. Kromě nevhodného chování však v této lokalitě nedošlo k žádným střetům. „Já strach nemám, nemyslím, že by mi tihle bezdomovci mohli nějak ublížit,“ řekla jedenáctiletá Michala.

Lidem bez domova se snaží pomáhat ústecký Červený kříž. Podle jeho ředitelky Neveny Černohorské největší problém spočívá v tom, že u nás žádná organizace neposkytuje lidem z ulice ubytování bezplatně, a ti jsou pak nuceni hledat si nocleh pod mosty, v kanálech nebo opuštěných staveništích. „Netýká se to jen Bukova, ale je to problém všech lokalit,“ dodává Černohorská.

Místní obyvatelé mohou tedy jen bezmocně přihlížet tomu, jak se jim pod okny tvoří skládka.