„Chtěli jsme, aby bylo vysvědčení takové netradiční a aby ho dívky nedostávaly ve třídě, kterou dobře znají. Na konci roku se dost jezdí na výlety, ale vysvědčení a výlet jsme takto spojili poprvé,“ vysvětlila třídní učitelka Světlana Voborníková.

Takovéto netradiční předávaní běžného vysvědčení studentkám bylo letos poprvé. V loňském roce si pouze maturantky šly pro maturitní vysvědčení do knihovny. „Pokud dostaneme svolení od vedení školy, rádi bychom z toho zavedli tradici a dávali žákům vysvědčení jinde než ve škole,“ dodala Voborníková.

Krátce po deváté hodině třídu na Střekově přivítala průvodkyně, několika větami vylíčila historii hradu a zavedla hosty na hradní terasu. Po krátké prohlídce okolí hradu a labské krajiny se začalo rozdávat očekávané vysvědčení. A dívky svou třídní učitelku během chvíle zaplavily spoustou květin.

„Mně se vysvědčení líbí, se známkami jsem spokojená. Dostat vysvědčení tady mi nepřipadá nijak zvláštní, hlavně, že ho mám,“ usmívala se Kateřina Kuzová.

Ale ne všechny studentky byly tímto netradičním zakončením školního roku nadšeny. „Příští vysvědčení bych raději dostala klasicky ve třídě. Na túry si příliš nepotrpím,“ povzdechla si Lenka Kratochvílová.

Většina studentek i jejich třídní učitelka už mají přesnou představu o tom, co budou během dvouměsíčního volna dělat. „Skoro všechna děvčata budou přes léto chodit na brigády. Já se chystám na dovolenou a budu často jezdit na výlety,“ prozradila Voborníková.

Děti si pro vysvědčení chodily v průběhu celého týdne. Některým školákům začaly prázdniny dokonce už před dvěma týdny. Ale naprostá většina školou povinných se do školy naposledy vydala včera.

„Je dobře, že už máme učení za sebou a před námi jsou teď dva měsíce volna,“ radovala se žákyně osmé třídy Jana Horáková. „Věděla jsem, jaké známky dostanu, sice nebudou špatné, ale mohly by být lepší,“ dodává školačka.

Na jedničkáře v Ústí čekalo hned několik odměn. „Kdo k nám o víkendu přinese vysvědčení se samými jedničkami, bude mít do zoo vstup zdarma,“ uvedla pracovnice zahrady Věra Vrabcová.

Prvňáčci, kteří včera přinesli ukázat samé jedničky na krajskou pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny, se zase mohli těšit na omalovánky s pastelkami a jiné drobné dárky. „Tuto akci děláme letos poprvé, výzkumy totiž ukazují, že čím jsou lidé vzdělanější, tím lépe pečují o své zdraví,“ vysvětlila ředitelka odboru vnějších vztahů VZP Jana Víšková.