Původní soutěž napadl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Sice ji nezrušil, ale nařídil městu provést nové hodnocení.

„S velmi nestandardním verdiktem nesouhlasíme, ale rozporovat jej nebudeme. Ani znovu hodnotit, to bychom mohli dopadnout stejně. Na výsledek bychom čekali dva roky a stavba hráze by po tu dobu nemohla začít,“ řekl včera primátor Ústí Jan Kubata.

Val mělo Povodí Labe začít stavět už na jaře. Protože je ale tato státní investice spjata s pozastavenou investicí městskou, musí Povodí čekat. Stavba, která měla být hotova už koncem letošního roku se tak nejméně o rok opozdí.

Do první soutěže se přihlásilo 6 uchazečů, 2 byli vyřazeni pro nesplnění podmínek.

Právě tyto podmínky, konkrétně, že stěny musí mít spodní těsnící práh, ÚOHS napadl. Jedna z neúspěšných firem, která se spolu se dvěma dalšími odvolala, takové nevyrábí a požadavek označila za diskriminaci. A antimonopolní úřad jí dal za pravdu.

„To je jako kdybychom chtěli auto se 4 koly a výrobce aut se 3 koly by se tím cítil diskriminován,“ nechápe Kubata.

Město vybralo nejdražší nabídku za 36 milionů korun a dle svého přesvědčení nejlepší. „I příště bude rozhodovat kvalita,“ slíbil náměstek primátora Jan Řeřicha.

Nový dodavatel by mohl být vybrán v říjnu a stavba hráze by pak mohla začít v zimě nebo na jaře příštíího roku.