První vlna vysoké návštěvnosti přišla koncem června. Do kempů jezdili školáci a studenti na školní výlety nebo rodiny, které si udělaly prázdniny o něco dříve. Návštěvnost jednotlivých kempů se ale liší. Některé mají plně obsazeno, jiné zejí prázdnotou. Většinou tržby závisí nejen na počasí, ale také na tom, kdy jsou Státní svátky nebo prázdniny v Německu a dalších středoevropských zemích.

„Do pátku jsme tu měli plno, byly tady hlavně školní výlety. Teď jsou u nás ubytované jen dvě rodiny. Nejvíc návštěvníků budeme mít asi od poloviny srpna, začátky prázdnin jsou tady vždy slabší,“ řekla pracovnice autokempu v Chabařovicích Petruše Berková.

Návštěvnost chabařovického kempu je závislá na počasí. „Teď je chladno a je kvůli tomu zavřené koupaliště. Proto je tu tak málo lidí,“ vysvětlila Berková. Toto ubytovací zařízení k rekreaci využívají i handicapovaní. Je tu bezbariérový přístup. Kemp má také nově zrekonstruované dámské koupelny.

Na rozdíl od Chabařovic je v těchto dnech zcela zaplněný kemp Spartak v Tisé. „Všechny chatky už jsou obsazené, zbývá jen několik míst pro stany,“ potvrdil provozovatel Spartaku Jiří Kolář.

Největší část tržeb provozovatelů kempů pochází od zahraničních turistů. Čeští návštěvníci tvoří jen malý podíl. „K nám se sjíždějí zákazníci z celého světa. Byli tu i Novozélanďané, ale nejčastěji k nám jezdí Němci a Holanďané. Jsou to nejen horolezci, ale i rodiny s dětmi. Myslím, že turisty sem nejvíc lákají skály v Tisé a okolní příroda,“ dodal Kolář.

Zahraniční turisté mají stále větší zájem o vodní sporty. Cizinci tvoří naprostou většinu mezi návštěvníky Water ski clubu České loděnice v Brné. Jeho provozovatel Josef Novák potvrdil, že čeští turisté tvoří pouze dvacet procent ze všech návštěvníků.

„Lidé k nám jezdí hlavně za vodním lyžováním. Největší zájem je mezi Němci, Holanďany, navštěvují nás turisté ze všech koutů světa. Během léta se tady vystřídají stovky lidí,“ dodal trenér lyžování Novák.

Česká loděnice v Brné má v těchto dnech větší část ubytovacích prostor obsazenou, přesto očekává ještě vyšší návštěvnost na přelomu července a srpna.