Od 13. července začne z rozhodnutí zastupitelů města platit v Ústí nová vyhláška, která na přesně vyjmenovaných místech pijáky omezí. S lahví nebo se skleničkou alkoholu se tam budou muset uchýlit do restaurace nebo do soukromí. Kdo bude popíjet venku, tomu budou moci strážníci uložit až tisícikorunovou pokutu.

Město Ústí už v minulosti podobnou vyhlášku mělo, ale Ústavní soud ji zrušil. „Vydáváme ji znovu, i s tím rizikem, že opět dopadneme stejně. Ale když budeme trpěliví, třeba se Ústavní soud časem chytne za nos,“ doufá tajemník ústeckého magistrátu Milan Zemaník.

K uvedené regulaci město podle primátora Jana Kubaty (ODS) přistupuje i na základě četných stížností Ústečanů, kterým vadí alkoholici srocující se hlavně v okolí večerek nebo v parcích na lavičkách a obtěžující okolí.

Zastupitelka Květa Rybárová (KSČM) vyjádřila obavu, aby na to nedoplatili slušní lidé. „Třeba maminy v parku, které zatímco si jejich děti hrají, si otevřou společně lahvičku vína,“ uvedla příklad. Zemaník odpověděl, že i maminy jsou různé, nicméně ty slušné se určitě bát nemusejí.