„Ukázali jsme lidem vše, co chtěli. Mohli se podívat nejen do zázemí pracovníků krematoria, ale také do spalovny a na kremační pece,“ řekl šéf střekovského krematoria Antonín Cícha.

Se smíšenými pocity vstupovali návštěvníci i do chladící místnosti plné těl v rakvích. „Moc jsem se těšil, že uvidím zákulisí krematoria. Vždy mě zajímalo, jak žeh probíhá. Proto jsem uvítal den otevřených dveří. Je to tu tajuplné i strašidelné, zvláště dole u pecí,“ popsal své pocity po prohlídce krematoria čtrnáctiletý Marek Lojín, který se zajímal především o to, jakým způsobem se rakve z obřadní síně dostávají dolů ke kremačním pecím. Dozvěděl se, že speciálním výtahem, odkud pak takzvaní kopkaři přivážejí rakve na kolečkách.

Exkurze zaujala také Hanu Štrymplovou. Ta se zase ptala, jak dopadnou smuteční věnce a květiny po obřadech. Odpověď šéfa krematoria, že veškerá výzdoba končí v lisovně, tak aby se nedala zneužít k machinacím, jí uspokojila. Mezi nejobávanější místnosti pak patřil mrazák s nebožtíky, kam se odvážila jen hrstka odvážlivců a mlýnek na kosti z pece. „Když už jsem ale tady, tak proč bych se nepodívala, kam půjdu a co mě čeká,“ zažertovala Anna Krátká.