„Magistrát je připraven od obvodních radnic tuto povinnost převzít. Se starosty obvodů o tom budu diskutovat,“ řekl primátor města Jan Kubata. Podle něj by centralizace údržby zeleně přinesla lepší výsledky. Obvody si to ale většinou nemyslí.

„Já bych pro to nebyl. Myslím, že my to zvládáme slušně,“ uvedl Jan Tvrdík, místostarosta centrálního obvodu. „Neříkám, že jsme s našimi 5 firmami vždycky spokojeni, ale určitě se snaží, aby to k něčemu vypadalo,“ poznamenal.

S údržbáři zeleně, které platí paušálně, má radnice nasmlouvány 4 seče. „Jenomže počasí nám udělalo čáru přes rozpočet. Počítali jsme s první sečí v průběhu května, ale muselo se začít sekat dříve, na konci dubna. A teď už máme za sebou 2,5 seče. Tráva roste jako divá. Nezbyde nám než doobjednat další seč,“ dodal Tvrdík.

Radnice na Střekově zrovna chystá výběrové řízení na nové dodavatele údržby zeleně.

„Město má samozřejmě právo převzít od nás tuto oblast. Ale já jsem toho názoru, že by to bylo zbytečné. My to zvládneme. Víme, kde je co třeba. Obvod určitě známe lépe než město,“ tvrdí střekovský starosta Vlastimil Žáček.

Podle něj by se v režii obvodní radnice měly o zeleň ve střekovském obvodu starat dvě, maximálně tři firmy. „Spíše jsem pro dvě, bude s nimi lepší domluva, než když jich je hodně. Pak se ztrácí přehled,“ míní Žáček.

Co se týká stížností, tak ty podle něj byly hlavně na Střekovské nábřeží. „Ale tam je složitější situace, už na jaře měla začít stavba protipovodňové hráze, Povodí Labe si tu začalo připravovat staveniště,“ řekl starosta.

Dnes už je ale jisté, že stavba hráze začne nejdříve v zimě, spíše ale na jaře příštího roku. Její investor musí počkat, až Ústí vybere nového dodavatele mobilních protipovodňových stěn. Je třeba jim totiž přizpůsobit vršek hráze, na niž se stěny budou montovat.

Město už mělo dodavatele vybraného, neúspěšné firmy se ale odvolaly k antimonopolnímu úřadu. A ten městu přikázal provést nové hodnocení. Město se ale rozhodlo pro novou soutěž, vidí to jako nejrychlejší řešení.

„Vnímáme stížnosti lidí ze Střekovského nábřeží. A protože stavba začne později, bude zatím vše uvedeno do provozuschopného stavu, vrátí se sem i lavičky,“ slíbil Kubata.

Na Severní Terase se napříště bude starat o zeleň jediná firma.

„Právě jsme dokončili výběrové řízení. O představách města, že by zeleň převzalo, nevím nic konkrétního, ani to, na jakém principu by to mělo fungovat. Je to věc diskuse, i když si zatím nedovedu představit, jak by z města řídili péči o zeleň na Severní Terase,“ řekl místostarosta obvodu Josef Macík.

I on tvrdí, že vysokou trávu nemá na svědomí horší údržba, ale extrémní počasí.

A podobně se vyjádřila také starostka Neštěmic Liana Wagnerová. Dodala, že ona by se centrální údržbě zeleně nebránila, ovšem při splnění některých podmínek.

„Smlouva by musela být ošetřena tak, aby se v jednom obvodě neudržovala zeleň na úkor druhého. Kdyby na nás měla přijít řada jednou za rok, tak to by se mně samozřejmě nelíbilo,“ poznamenala. Jinak si ale myslí, že technicky vybavená velká firma by mohla odvést lepší práci než 7 malých, které nyní o neštěmickou zeleň pečují.

V minulosti řídil magistrát centrálně úklid chodníků po celém městě. Po řadě stížností si tuto kompetenci vydobyly obvodní radnice.

Pamětníci minulé praxe se obávají, že když zeleň připadne magistrátu, bude hůř než dnes. Někteří opoziční zastupitelé si dokonce myslí, že po snížení dotací je to už druhý krok k likvidaci obvodů.

Kubata to ale odmítá. „Je to legitimní spekulace, ale není to pravda,“ řekl.