„Chceme zjistit, jak jsou kteří úředníci vytížení, jestli jich na některých úřadech a odborech není moc, nebo naopak málo,“ vysvětloval to tehdy mluvčí města Milan Knotek.

Výsledky už město zná, zatím je ale nezveřejnilo. Nám se podařilo zjistit, že auditorská firma na obvodech nenašla skoro žádné rezervy, úředníci tam jsou podle ní vytíženi dost. Zredukovat jejich stav bez rizika destabilizace výkonu samosprávy prý nelze. Jedině zrušit obvodní radnice úplně a vše dirigovat z magistrátu.

ISG navrhla, že v první fázi by ve všech obvodech zůstaly úřady, ale místo obvodních starostů by je řídili radní města. Skončila by i zastupitelstva obvodů. V další by pak došlo ke sloučení radnic v centru a na Severní Terase s magistrátem. A naposledy by měly zavřít dveře i zbývající úřady v Neštěmicích a na Střekově.

Primátor Ústí Jan Kubata (ODS) ale tvrdí, že rušení obvodů není na pořadu dne. Auditor to podle primátora bral jen čistě z ekonomického hlediska. „Ale my o takovém řešení v této chvíli vůbec neuvažujeme,“ ujišťoval Kubata. Maximálně, jak dodal, by přicházelo v úvahu převedení některých agend z obvodních radnic na magistrát.

Už minulý týden se Kubata se zástupci obvodů bavil o možnosti centrální údržby zeleně. Obvody z toho ale většinou nadšené nejsou.

„Pro zrušení obvodů bych nezvedla ruku ani omylem,“ rezolutně uvedla Květa Rybárová, zastupitelka města i obvodu Severní Terasa za KSČM. Pro by dle svých slov nebyla ani sociálně demokratická poslankyně Marcela Mertinová, která rovněž zasedá v zastupitelstvu Severní Terasy.

Arno Fišera, náměstek primátora a předseda ústecké ČSSD, byl trochu diplomatický. „Určitě bych byl ochoten diskutovat o převedení některých agend. Ale co se týká celých obvodů, tak to by muselo rozhodnout vnitrostranické referendum. Já bych pak podporoval většinový názor,“ řekl Fišera.

Dodal ale, že ČSSD, koaliční partner ODS, rušení obvodů ve svém programu neměla, naopak.

Neštěmická zastupitelka Miloslava Válková (SZSP) není ani pro snižování pravomocí obvodů, natož pro jejich konec. V roce 1998 rada města dokonce už proces rušení obvodů nastartovala. Pak ale věc usnula, protože odpůrců v zastupitelstvu bylo více než příznivců.