Od minulého pátku už nechala vyšetřit patnáct kusů nalezených uhynulých opeřenců, na které veterináře upozornili lidé z celého regionu. Včera to potvrdil krajský veterinář Petr Pilous s tím, že i nadále platí také na severu Čech zvýšená ochranná opatření. To vše kvůli nedávnému výskytu smrtelně nebezpečného viru ptačí chřipky na Ústeckoorlicku.

„Proto se nyní zaměřujeme především na velkochovatele drůbeže v regionu. Od minulého týdne drůbež ve velkochovech nesmí být ve volných výbězích, ale uzavřená. Zakázány jsou také trhy a výstavy drůbeže i ptáků,“ podotkl veterinář Pilous.

Podnikatelé v celé republice museli do sobotního rána zavřít drůbež pod střechu. „Tato veterinární opatření se zatím netýkají drobných chovatelů drůbeže, přesto také jim doporučujeme zvýšenou bdělost, a měli by dbát i na hygienu a při kontaktu s drůbeží používat ochranné rukavice a gumovou obuv,“ řekl veterinář.

Krajská veterinární správa zřídila svůj dispečink, kam lidé mohou volat nálezy uhynulých opeřenců. „Ve spolupráci s policií a hasiči už od soboty evidujeme první desítku nalezených uhynulých ptáků. Vedle několika holubů jsou to i zpěvní nebo vodní ptáci,“ podotkl šéf veterinářů Pilous.

O svůj chov přibližně třiceti slepic se obává i chovatelka Helga Noseková, která slípky chová hlavně na snášení vajec. „Neumím si představit, že by k nám přijeli hygienici s vojáky a slípky mi usmrtili,“ svěřila se chovatelka Noseková.

Mimořádná veterinární opatření zatím neomezují návštěvníky ústecké zoologické zahrady. Podle pracovnice propagace zahrady Věry Vrabcové museli ošetřovatelé zvířat pouze přestěhovat párek supů himalájských z volného výběhu u horní pokladny zahrady pod střechu a také zastřešit všechny voliéry opeřenců v areálu ústecké zoo.