„Od pátku vyjíždíme mnohem častěji než normálně. Kolapsů bylo hodně. Pacienty pak nejčastěji převážíme do nemocnice, protože tento stav se může ještě komplikovat.

Zvlášť u starších lidí je obtížné zhodnotit stav na místě,“ uvedl lékař záchranné služby Ústí nad Labem Karel Dostál.
Nejohroženější skupinou kolapsy jsou senioři, kardiaci a lidé s vysokým krevním tlakem. Horko ale může způsobit potíže i dětem, jejichž organismus je na přehřátí citlivější.

„Byla jsem dlouho na sluníčku a večer mě bolela hlava, bylo mi mdlo a nakonec jsem měla zimnici,“ popisuje svou nepříjemnou zkušenost jedenáctiletá Jarmila Kubcová.

„V případě, že se někomu z horka udělá nevolno, měl by jít hned někam do stínu a chladu a pokud možno si dát studený obklad. Pokud budou potíže přetrvávat, měl by zavolat záchrannou službu,“ upozornil Dostál.

Řadě problémů je možné alespoň částečně předcházet dostatečným příjmem tekutin. „Příjem tekutin by měl být rozdělen do častých dávek o 150 ml v jedné porci. Celkem by se do těla mělo dostat 2,5 až 4 litry tekutin,“ řekl lékař poradny zdravého životního stylu Luboš Pokorný.

Tropické počasí může vyvolat sníženou pozornost, bolesti hlavy a kloubů, závratě zvracení a nevolnosti. Na tyto potíže si nejvíce stěžují senioři a osoby se zvětšenou citlivostí na změny podnebí.

Lidé by se v parných dnech měli co nejvíce vyhýbat pobytu na slunci a chránit se pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi. Nutná je i ochrana před škodlivým UV zářením.

„Pro děti doporučuji použít krém s ochranným faktorem 50+. Podle norem Evropské unie krémy s UV faktorem nižším než 6 nejsou považovány za ochranný prostředek,“ varuje primářka kožního oddělení Olga Filipovská.