„Kontroly na nelegální odkládání odpadu jsme zvýšili začátkem července. Strážníci při nich využívají i kamerový systém. Když se zdaří takový přestupek zdokumentovat, vyřeší ho městská policie blokovou pokutou do 1 tisíce. Řeší–li podobný případ správní orgán, může vyměřit pokutu až do 50 tisíc,“ uvedl tiskový referent magistrátu Václav Groulík.

Oslovení Ústečané současný stav pořádku ale zkritizovali. „Jestliže dává zákon do ruky bič, je třeba ho používat. Jenže ty dnešní kontroly jsou jen alibismus. Vedení nejdřív pokrátí obvodové rozpočty na úklid a pak po lidech chce, aby udržovali pořádek, je to lumpárna,“ rozčílil se František Veselý.

Zastupitel Tomáš Jelínek si také myslí, že výrazné pokrácení rozpočtu obvodů na úklid nepořádku jen nahrálo. „Škrty se na pořádku logicky musely podepsat. Když nebude město uklízet, někteří lidé si řeknou, že uklízet také nebudou.“

Obdobně se k tomu staví i komunistický zastupitel Jaroslav Kubín. „Jistě, že to souvisí s pokrácením rozpočtu na úklid. Pravda ale také je, že lidé jsou nepořádní. Navíc, dokud je nechytneme při činu, je těžké jim něco dokázat,“ uvedl Jaroslav Kubín.