U houpaček mnohde chybí prkna, dřevěné prvky jsou shnilé, z obrubníků pískovišť opadává omítka a vzniklé hrany jsou ostré,“ vyjmenoval hlavní nedostatky dětských koutků občansko-demokratický zastupitel Severní Terasy Radim Litterbach.

Podle něj už se věcí zabýval i poslanecký klub ODS s tím, že je třeba hledat možnosti urychlené nápravy.

Zatímco totiž do loňska radnice každoročně vyčleňovala na údržbu a opravy dětských hřišť půl milionu korun, letos ani korunu.

„Snížená provozní dotace nám to neumožnila. Ale nejakutnější případy, kdy hrozí nebezpečí úrazu, řešíme,“ ujistil tajemník úřadu Petr Vlasák. Nedávno tak podle něj nechali opravit třeba klouzačku v centrálním parku.

Právě zdejší dětské hřiště, které patří k nejvyužívanějším, by se letos zlepšení situace dočkat mělo. Jeho obnova, včetně výměny hracích prvků za 400 tisíc korun, je jednou z akcí investičního rozpočtu.

Jedno z nejvíce poškozených hřišť je v ulici V Klidu. Navíc je tady i povalený plot. Lidé si také stěžují na zhoršující se stav hřiště v Gagarinově ulici. „Ze začátku, když jej oplotili, to bylo fajn. Dcera si sem chodila pravidelně hrát a já jsem o ni neměla strach. Dnes už to neplatí, koutek je zpustlý. Scházejí se tu výrostci, vrata jsou pořád otevřená, takže sem lezou i psi,“ postěžovala si Gabriela Poláčková.

Na stavu tohoto hřiště, ale i dalších, mají podle Vlasáka velký podíl vandalové. „Ovládla to tady parta adolescentů, kteří mají potřebu co nejvíce toho zničit,“ řekl s tím, že městská policie sice občas někoho chytí, ale postihy jsou takové, že to nemá odstrašující účinek.