„Jsou tu samozřejmě provizorní podmínky, se Střekovem se to nedá srovnávat,“ řekla Věra Kristlová, ředitelka domova.Všichni obyvatelé jsou zvědaví, jak inovovaný domov bude vypadat.

„Krásně,“ popsala jej lapidárně ředitelka, která se zúčastňuje kontrolních dnů na stavbě. Tvrdí, že děti budou zcela jistě nadšené.
Větší prostory jim konečně poskytnou dostatek soukromí a umožní žít podobně jako v rodině.

Kapacita střekovského domova je 32 dětí. Ty budou nově rozděleny do 4 skupin. Každá bude mít k dispozici vlastní byt s obývacím pokojem, třemi ložnicemi, kuchyní a sociálním zařízením zvlášť pro kluky a holky. Poprvé v životě si vyzkoušejí samostatně hospodařit. Včetně práce v kuchyni, úklidu, praní a podobně.

Přípravy na stěhování jsou už v plném proudu. Vše, co děti bezprostředně nepotřebují, je zabaleno v pytlích. Přesun z Povrlů na Střekov se odehraje postupně. „Do konce prázdnin, nebo nejpozději v září, snad už budeme ve svém,“ doufá Věra Kristlová.

Zřizovatelem střekovského domova a investorem stavby je Ústecký kraj. Jeho mluvčí Veronika Kindlová potvrdila, že návrat dětí na Střekov je plánován v září. Podle sdělení odboru školství krajského úřadu by stavba měla být předána v úterý 31. července a během srpna pak proběhne kolaudace. „Za rekonstrukci domova kraj zaplatil 44,9 milionu korun včetně DPH,“ dodala mluvčí.

Domov teď řeší, čím vyšperkované prostory zaplní.

„Vydupali jsme si, že místnosti nebudou klasicky bílé, ale vymalované teplými barvami. Každá skupina si vybrala ty svoje. To je vyřešeno, horší je to ale se zařízením. Potřebovali bychom sponzora,“ povzdechla si ředitelka.

Nábytek měl domov už starší, stěhování před dvěma lety a skladování jej pak ještě víc poznamenalo a to nadcházející už by těžko přežil.
„Nutně bychom potřebovali psací stoly, židle, skříně a mnohé další. Prakticky komplet vybavený máme jediný pokoj určený pro imobilní obyvatele,“ doplnila Věra Kristlová.

Vedle tohoto speciálního pokoje, který dosud zařízení nemělo, bude v domově i další novinka určená pro tělesně postižené děti – výtah.