„Všichni se tomu rozhodnutí divíme,“ nechápal Vasil Kušej. „Připadá mi to jako turecké hospodářství. Skutečně nešla nějak zachránit? “
Podobně reagoval Josef Lukač. „Jsem z toho zmatený. Ta chata na to místo skutečně sedne .“

Likvidaci chaty již provádí najatá firma. Dělníci, kteří na demolici pracují, ale upozorňovali, že ve zdivu je velká prasklina, jakoby se dům celý lámal. „Praská jako krabička,“ poukazoval Martin Slabyhoud. „Myslím, že by to opravit asi nebylo možné. V neděli s tím máme být hotoví.“ podotkl.

S jeho názorem ovšem nesouhlasí vedení lyžařského střediska Ski klubu Zadní Telnice. Podle ředitele areálu Jindřicha Holingera tam prasklina byla od samého začátku. „Určitě by to opravit šlo. Máme k tomu domu zvláštní vztah. Někteří z nás ještě pamatují jak se stavěla, je nám to líto,“ řekl.

Objekt podle Holingera postavili členové TJ Chemička v roce 1969. Od té doby v něm přes zimu sídlila horská služba. „Po roce 1989 jsme záchranářům budovu předali, byl to vlastně dar. Když jsme se dozvěděli, že ho chtějí strhnout, požádali jsme je, zdali by nám ho nevrátili,“ vysvětloval Holinger.

„Dokonce jsme jim za něj nabídli hned vedle parcelu za zhruba 250 tisíc korun. Jenže horská služba dům odhadla na 1,4 milionu korun. Nakonec zvolili demolici a novou základnu,“ dodal Holinger.

Náčelník horské služby pro Krušné hory Rudolf Chlad s Holingerovými prohlášeními nesouhlasí. „Tu chatu tehdy stavěli i členové horské služby.

Jenže v té době neměla horská služba právní status takový, aby mohla vlastnit majetek. Proto byla chata vedena u TJ Chemička. Po listopadu 1989 se situace změnila a tak byla chata ihned převedena.“

Horská služba si také nechala zpracovat odborný posudek státní zkušebnou, který říká, že je chata v havarijním stavu. „Stálo to poměrně dost peněz. Tedy jsme na stavebním úřadě v Chlumci požádali o demolici.

Je to konstruktivnější, než opravovat velký objekt, který nám ke všemu nevyhovuje. Na tak rozsáhlou rekonstrukci, jakou by chata potřebovala, by nám ani ze státních peněz nikdo neposkytl dotaci,“ vysvětloval Chlad.

Co se týká Holingerových nabídek, ten prý nebyl schopen říci, kolik by měl stát nový pozemek a chtěl vše vypořádat směnou.

„Rozhodně bychom totiž nemohli za státní peníze stavět na cizím, nebo pronajatém pozemku. Též rozpočet, jímž disponujeme, je vázán na tento rok. Kdyby finance nebyly použity v letošním roce, tak by propadly.“