Včera dopoledne totiž nájemníky domu vyděsily a zároveň pohoršily neslušné obrázky dámského i pánského přirození a dokonce i hanlivé a rasistické nápisy.

„Takové ohavnosti jsme tu nikdy nezažili. Když někdo napíše: „Mi sme cikáni ale vy ste bílí svině“, už to hraničí s rasismem. Měl by se tímto někdo vážně zabývat. Zvláště, když se tam objevila i výhrůžka, že nás zabijí,“ řekla včera obyvatelka domu Marie Zemanová.

Podle dalších obyvatel domu vše začalo před několika dny. „Začalo to nepořádkem, kouřením ve výtahu, odhazováním nedopalků a rozbitím několika poštovních schránek. Pak se objevily ty nápisy.

Netvrdím, že to zrovna dělají lidé, kteří v bytě v sedmém patře žijí, ale jsou za tím určitě osoby, které za nimi chodí na návštěvu. Proto jsem také podal oznámení na státní policii. Jde o rasismus. Kdyby to napsal Čech, tak by cikáni hned udělali humbuk.

Když je to naopak, tak to má projít?“ řekl jeden z místních obyvatel, který ze strachu ze msty odmítl prozradit své jméno.

Totožnost neodhalil ani policistům obvodního oddělení na Severní Terase.

„Byl jsem tam podat oznámení. Nerad bych někde figuroval, protože se bojím o svůj majetek i život. Ta rodina by mi pak mohla udělat ze života peklo.

Přesto budu bojovat a pokusím se tuto rodinu z našeho vchodu dostat pryč. Přece nemůžeme neustále doplácet na nepřizpůsobivé obyvatele,“ říká.

„Jsem jen zvědavý, jakým způsobem policie zakročí. Ať mi nikdo neříká, že tu nedošlo k porušení zákona. Kdyby to udělal český obyvatel, tak by se vše určitě řešilo jako trestný čin hanobení rasy. Pokud je to ale naopak, tak už to není rasismus?

To si pak cikáni troufají, když dopředu vědí, že na ně zákon neplatí, a vše jim projde bez následků,“ dodal obyvatel domu.

Policista Vladimír Junek z tiskového oddělení ústecké policie včera potvrdil, že celou věc policisté ze Severní Terasy nyní prošetřují.

„Patrně ale nepůjde o rasový podtext a ani trestný čin, ale o pouhý přestupek, poškozování cizí věci,“ řekl Junek.